Jerzy Różycki

Dokładnie 72 lata temu w katastrofie statku zginął jeden z Polaków, którzy rozszyfrowali Enigmę. Drugi do 1967 ukrywał w PRL swój sukces…

w Bohaterowie


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze
Jerzy Różycki
Jerzy Różycki

Było ich trzech – Marian Rejewski, Henryk Zygalski, Jerzy Różycki. To dzięki nim polski wywiad, a także francuski i brytyjski, znały treści depesz, szyfrowanych Enigmą. Równo 72 lat temu (9 stycznia 1942) Różycki zginął na Morzu Śródziemnym.

72 lat temu – w drodze z Algieru do Francji – zginął Jerzy Różycki, matematyk, należący do zespołu polskich naukowców, którzy złamali kody niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Statek pasażerski z Różyckim na pokładzie zatonął w tajemniczych okolicznościach 9 stycznia 1942 r. na Morzu Śródziemnym, w pobliżu Balearów.

Historia Enigmy jest naprawdę niezwykła. Niemcy zbudowali ją w latach dwudziestych XX wieku i byli przekonani, że nikt nigdy nie złamie kodu tej skomplikowanej, nowoczesnej maszyny. Używali jej do szyfrowania depesz do końca drugiej wojny światowej i nie mieli pojęcia, że Polacy, a dzięki nim także Anglicy i Francuzi czytali wszystkie wysyłane przez Enigmę informacje.

[quote]Nad poznaniem tajemnicy supermaszyny pracowały wszystkie wywiady. W Polsce do tego zadania włączono trzech bardzo zdolnych, młodych matematyków z Uniwersytetu Poznańskiego. Byli to: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Gdy zaczynali pracę z Enigmą, nie mieli jeszcze ukończonych studiów, dlatego rozszyfrowaniem kodu zajmowali się między wykładami. Po zdobyciu dyplomów przenieśli się do Warszawy, do Biura Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego.[/quote]

[quote]Ich ciężka praca po dwóch latach zakończyła się powodzeniem. Pod koniec grudnia 1932 roku, kiedy warszawiacy cieszyli się świętami Bożego Narodzenia i uczestniczyli w zabawach, młodzi matematycy „niewyspani, nieogoleni, wyczerpani, ale szczęśliwi, mogli na biurku swego szefa położyć pierwszą odczytaną do końca tajną depeszę niemieckiej armii zaszyfrowaną na Enigmie”[/quote]

– pisał w swoich „Wspomnieniach” Marian Rejewski.

Marian Rejewski
Marian Rejewski

Na krótko przed wybuchem drugiej wojny światowej Polacy przekazali informacje o złamaniu niemieckiego kodu Anglikom i Francuzom. Podarowali im także wykonaną przez polskie zakłady kopię maszyny szyfrującej. Dzięki temu przyczynili się do wielu wojennych sukcesów tych państw w walce z Niemcami.

W czasie wojny Rejewski, Różycki i Zygalski pomagali w rozszyfrowywaniu niemieckich depesz w Paryżu, a potem w Wielkiej Brytanii. Jerzy Różycki zginął w katastrofie okrętu na Morzu Śródziemnym w styczniu 1942 roku. Pozostali dwaj matematycy po wojnie wrócili do Polski. Marian Rejewski pracował jako zwykły urzędnik i nikt nie miał pojęcia, że był jednym z tych, którzy rozszyfrowali Enigmę. Jego tajemnica ujrzała światło dzienne dopiero w 1967 roku, kiedy wydał swój pamiętnik.

Jeden z Francuzów zajmujących się także tajemnicą Enigmy napisał o polskich matematykach:

[quote]Tylko im przypada cała zasługa i chwała za doprowadzenie, pod względem specjalistycznym, do końca tej niewiarygodnej historii. Stało się to dzięki ich wiedzy i wytrwałości niemających sobie równych w żadnym innym kraju na świecie.[/quote]

Różycki zginął na Morzu Śródziemnym 9 stycznia 1942 roku podczas powrotu z Algieru do ośrodka dekryptażu Kadyks, ulokowanego w Państwie Vichy. Statek pasażerski Lamoricière, którego był pasażerem, zatonął w tajemniczych okolicznościach w pobliżu Balearów. Wśród 222 ofiar katastrofy, oprócz Różyckiego, znajdowali się: kapitan Jan Graliński – szef (referatu sowieckiego, kontrwywiadu radiowego – Wschód) Biura Szyfrów Referat nr 3 (BS-3) , Piotr Smoleński – kryptolog Biura Szyfrów Ref. nr 3 i oficer francuski towarzyszący trzem polskim kryptologom – kapitan François Lane.

Lamoricière
Lamoricière

Jerzy Różycki urodził się 24 lipca 1909 r. w Olszanie k. Kijowa. Jako student trzeciego roku matematyki Uniwersytetu Poznańskiego został zakwalifikowany na kurs kryptologiczny. Studiował także geografię.

Opuszczając Polskę pozostawił żonę i syna Jana. W 2007 r. Jan Rózycki był gościem honorowym (podobnie jak p. Janina Sylwestrzak, córka Mariana Rejewskiego) uroczystości w Poznaniu, w trakcie których na placu przed Zamkiem odsłonięty został pomnik trzech kryptologów.

źródło: „Nasz Dzienniki”, „Gazeta Pomorska”

(380)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.