pogrzeb Kutschery

Dokładnie 70 lat temu zlikwidowany został „kat Warszawy”. Poniósł śmierć za niewinnie przelaną krew mieszkańców Warszawy. Relacja uczestnika [wideo]

w Wydarzenia


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

kutscheraFranz Kutschera był z zawodu austriackim ogrodnikiem, ale „karierę” zrobił jako bezwzględny członek NSDAP i SS. Kiedy 25 września 1943 r. przyjechał do Warszawy na stanowisko szefa SS i policji w dystrykcie warszawskim Generalnego Gubernatorstwa, znany już był w Europie jako prześladowca ludności okupowanych przez III Rzeszę ziem.

Gauleiter Karyntii Franz Kutschera towarzyszy Reichsfuehrerowi SS Heinrichowi Himmlerowi podczas wizytacji w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen w 1941 roku (Kutschera, w długim płaszczu, na lewo od Himmlera)
Gauleiter Karyntii Franz Kutschera towarzyszy Reichsfuehrerowi SS Heinrichowi Himmlerowi podczas wizytacji w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen w 1941 roku (Kutschera, w długim płaszczu, na lewo od Himmlera)

Kilka przykładów z kroniki bandyckich dokonań:

[quote]16 października 1943 r. na rogu alei Niepodległości i Madalińskiego esesmani zamordowali 25 więźniów Pawiaka. Była to pierwsza uliczna egzekucja zakładników w Warszawie. 20 października przy nasypie wiaduktu koło Dworca Gdańskiego i przy gmachu CIWF na Bielanach zabili 30 Polaków. 22 października przy Młynarskiej 2 róg Wolskiej zabili 10 z Pawiaka. Bandycki patrol zastrzelił dwie Polki modlące się na miejscu zbrodni! Lista zbrodni popełnionych do końca stycznia 1944 r. jest długa.[/quote]

Jak naprawdę zginął Kutschera: relacja uczestnika akcji:

Wyrok śmierci na Kutscherę zapadł w dowództwie AK. Akcję zaplanował płk August Emil Fieldorf „Nil”, dowódca Kedywu KG AK – po wojnie powieszony przez komunistów na Mokotowie (24 II 1953)!

[quote]Likwidację Kutschery w Alejach Ujazdowskich (tuż przy komendzie policji!) przeprowadzili żołnierze AK z harcerskiego oddziału „Agat” – późniejszego batalionu „Parasol”. Dowódca akcji i wykonawca wyroku Bronisław Pietraszewicz „Lot” miał 22 lata.[/quote]

pogrzeb Kutschery
pogrzeb Kutschery

Podczas odwrotu w nurtach Wisły i na skutek odniesionych ran zginęło lub umarło czterech żołnierzy AK: „Lot”, Marian Senger „Cichy”, Kazimierz Sott „Sokół” i Zbigniew Gęsicki „Juno”.

Represje oczywiście nastąpiły i to bardzo szybko; dzień po zamachu – 2 lutego 1944 w Al. Ujazdowskich 21 (w pobliżu miejsca akcji) Niemcy rozstrzelali 100 zakładników. Kolejnych 200 zamordowano tego samego dnia w ruinach getta. Warszawę i okoliczne miejscowości obłożono kontrybucja finansową w wysokości 100 mln zł. W kilku następnych masowych egzekucjach – ostatnia miała miejsce 15 lutego – Niemcy rozstrzelali jeszcze około 500 osób.

Śmierć uczestników akcji nie poszła na marne. Od połowy lutego 1944 r. Niemcy zaprzestali dokonywania publicznych egzekucji na ulicach Warszawy. Cześć pamięci młodych bohaterów i zamordowanego dowódcy Kedywu!

bekanntmachung

(150)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.