Dokładnie 628 lat temu Jagiełło przyjął chrzest. Powstało państwo jedno z największych w ówczesnej Europie

w Wydarzenia


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

jag„Wzrostu był mizernego, twarzy ściągłej, chudej, u brody nieco zwężonej. Głowę miał małą, prawie całkiem łysą, oczy czarne i małe, niestatecznego wejrzenia i ciągle biegające. Uszy duże, głos gruby, mowę prędką, kibić kształtną, lecz szczupłą, szyję długą.”

Nie znamy dokładnej daty urodzin Jagiełły. Twierdzi się jednak, że był to rok 1362. W maju 1377 roku objął władzę na Litwie po swoim ojcu – Olgierdzie. Podczas swojego panowania na Litwie uporać musiał się z wojną domową. Cały czas niebezpieczeństwo stanowił także Zakon Krzyżacki.

Zarówno strona litewska jak i polska zdawały sobie sprawę z wielu korzyści, jakie przyniesie zjednoczenie sił. Podpisano więc unię w Krewie. 15 lutego 1386 roku Jagiełło uroczyście przyjął chrzest oraz imię Władysław, a 3 dni później poślubił Jadwigę Andegaweńską i został królem Polski. W następnym roku przeprowadził chrystianizację swojego kraju.

Powstałe w wyniku unii państwo było jednym z największych w ówczesnej Europie.

Jednym z problemów Władysława był Witold – jego stryjeczny brat, który dążył do separacji związanej unią z Koroną Litwy. Wybuchła kolejna wojna domowa na Litwie. Po wielu perturbacjach, Jagiełło przyznał mu dożywotnio tytuł wielkiego księcia litewskiego.

Kolejnym problemem były ciągłe spory z Krzyżakami. Cały czas niespokojna sytuacja obfitowała w liczne potyczki i najazdy.

Jagiełło po porozumieniu się z Witoldem, najpierw wzniecili, a potem wsparli powstanie antykrzyżackie na Żmudzi – spornym terenie Krzyżaków i Litwy. W efekcie – Zakon wypowiedział wojnę Polsce. Jeszcze w tym samym roku – 1409 – zajęta została przez Zakon ziemia dobrzyńska.

[quote]W następnym roku do działań wojennych ruszył Jagiełło. 30 czerwca jego wojska przeprawiły się przez Wisłę pod Czerwińskiem. 15 lipca 1410, siły polsko – litewskie pod Grunwaldem rozgromiły siły Krzyżaków, śmierć poniósł Ulrich von Jungingen.[/quote]

jag2

Jednak Władysław nie poszedł za ciosem i nie zdobył Malborka, zrezygnował po bezskutecznym jego oblężeniu. Obawiał się prawdopodobnie wzrostu znaczenia Polski nad Litwą. Podpisano w Toruniu pokój z Krzyżakami, i chociaż Pomorze Gdańskie nie wróciło do Polski to Zakon wypłacił dużą kontrybucję. Zwycięstwo to znacznie podniosło rangę Jagiełły i całego kraju.

To jednak nie był koniec przygód z Krzyżakami. Cały czas trwały spory i toczyły się różne rozprawy sądowe.

W międzyczasie, w 1413 roku zawarta została unia w Horodle zacieśniająca więzy między Polską a Litwą.

Kiedy królowi narodził się pierworodny syn – Władysław – próbował on za wszelką cenę zapewnić mu sukcesję. W tym celu nadał szlachcie liczne przywileje. Zgodę na wybór na tron syna Jagiełło uzyskał 2 lata przed swoją śmiercią.

Po śmierci Jadwigi Jagiełło był żonaty jeszcze trzykrotnie, jednak tylko ostatnia żona dała mu męskich potomków.

jag3Król Władysław stronił od alkoholu i nienawidził jabłek. W 1419 roku miało miejsce niezwykłe wydarzenie: piorun uderzył w karetę króla Władysława Jagiełły, zabijając dwóch dworzan i cztery konie, a także siedem koni rycerzy z orszaku. Poraził też samego króla. W następstwie tego wypadku Jagiełło utracił częściowo słuch.

Na jego cześć nazwano krakowski uniwersytet Uniwersytetem Jagiellońskim.

Jagiełło zmarł 1 czerwca 1434 roku w Gródku. Przeziębił się po wieczornym spacerze, ponieważ „poszedł do lasu dla słuchania słowika i ucieszenia się jego słodkiem pianiem„. Jego ciało pochowano na Wawelu.

źródło: Kresowiacy.com

(153)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.