„Wzrostu był mizernego, twarzy ściągłej, chudej, u brody nieco zwężonej. Głowę miał małą, prawie całkiem łysą, oczy czarne i małe, niestatecznego wejrzenia i ciągle biegające. Uszy duże, głos gruby, mowę prędką, kibić kształtną, lecz szczupłą, szyję długą.”
Nie znamy dokładnej daty urodzin Jagiełły. Twierdzi się jednak, że był to rok 1362. W maju 1377 roku objął władzę na Litwie po swoim ojcu – Olgierdzie. Podczas swojego panowania na Litwie uporać musiał się z wojną domową. Cały czas niebezpieczeństwo stanowił także Zakon Krzyżacki.
Zarówno strona litewska jak i polska zdawały sobie sprawę z wielu korzyści, jakie przyniesie zjednoczenie sił. Podpisano więc unię w Krewie. 15 lutego 1386 roku Jagiełło uroczyście przyjął chrzest oraz imię Władysław, a 3 dni później poślubił Jadwigę Andegaweńską i został królem Polski. W następnym roku przeprowadził chrystianizację swojego kraju.
Powstałe w wyniku unii państwo było jednym z największych w ówczesnej Europie.
Jednym z problemów Władysława był Witold – jego stryjeczny brat, który dążył do separacji związanej unią z Koroną Litwy. Wybuchła kolejna wojna domowa na Litwie. Po wielu perturbacjach, Jagiełło przyznał mu dożywotnio tytuł wielkiego księcia litewskiego.
Kolejnym problemem były ciągłe spory z Krzyżakami. Cały czas niespokojna sytuacja obfitowała w liczne potyczki i najazdy.
Jagiełło po porozumieniu się z Witoldem, najpierw wzniecili, a potem wsparli powstanie antykrzyżackie na Żmudzi – spornym terenie Krzyżaków i Litwy. W efekcie – Zakon wypowiedział wojnę Polsce. Jeszcze w tym samym roku – 1409 – zajęta została przez Zakon ziemia dobrzyńska.
[quote]W następnym roku do działań wojennych ruszył Jagiełło. 30 czerwca jego wojska przeprawiły się przez Wisłę pod Czerwińskiem. 15 lipca 1410, siły polsko – litewskie pod Grunwaldem rozgromiły siły Krzyżaków, śmierć poniósł Ulrich von Jungingen.[/quote]
Jednak Władysław nie poszedł za ciosem i nie zdobył Malborka, zrezygnował po bezskutecznym jego oblężeniu. Obawiał się prawdopodobnie wzrostu znaczenia Polski nad Litwą. Podpisano w Toruniu pokój z Krzyżakami, i chociaż Pomorze Gdańskie nie wróciło do Polski to Zakon wypłacił dużą kontrybucję. Zwycięstwo to znacznie podniosło rangę Jagiełły i całego kraju.
To jednak nie był koniec przygód z Krzyżakami. Cały czas trwały spory i toczyły się różne rozprawy sądowe.
W międzyczasie, w 1413 roku zawarta została unia w Horodle zacieśniająca więzy między Polską a Litwą.
Kiedy królowi narodził się pierworodny syn – Władysław – próbował on za wszelką cenę zapewnić mu sukcesję. W tym celu nadał szlachcie liczne przywileje. Zgodę na wybór na tron syna Jagiełło uzyskał 2 lata przed swoją śmiercią.
Po śmierci Jadwigi Jagiełło był żonaty jeszcze trzykrotnie, jednak tylko ostatnia żona dała mu męskich potomków.
Król Władysław stronił od alkoholu i nienawidził jabłek. W 1419 roku miało miejsce niezwykłe wydarzenie: piorun uderzył w karetę króla Władysława Jagiełły, zabijając dwóch dworzan i cztery konie, a także siedem koni rycerzy z orszaku. Poraził też samego króla. W następstwie tego wypadku Jagiełło utracił częściowo słuch.
Na jego cześć nazwano krakowski uniwersytet Uniwersytetem Jagiellońskim.
Jagiełło zmarł 1 czerwca 1434 roku w Gródku. Przeziębił się po wieczornym spacerze, ponieważ „poszedł do lasu dla słuchania słowika i ucieszenia się jego słodkiem pianiem„. Jego ciało pochowano na Wawelu.
źródło: Kresowiacy.com
(153)