Milton Friedman to amerykański ekonomista, zdecydowany obrońca wolnego rynku, który w 1976 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. O kilku jego radach politycy powinni wciąż pamiętać.
Polska nie powinna naśladować bogatych krajów zachodnich, bo nie jest bogatym krajem zachodnim. Polska powinna naśladować rozwiązania, które kraje zachodnie stosowały, gdy były tak biedne, jak Polska.
– mówił Milton Friedman w 1989 r., a także później bardzo podobnie, ale wciąż aktualnie:
Polska nie musi i nie powinna stosować żadnych zachęt i przywilejów dla zagranicznych inwestorów. Stwórzcie dobre warunki dla własnych przedsiębiorców, to ci pierwsi sami przybiegną…”
O rozdawnictwie mówił:
Nie istnieje coś takiego jak darmowe obiady.
Rozdawnictwo, a także dodruk pieniędzy może prowadzić do inflacji, a wtedy:
Inflacja jest tą formą podatku, którą można nałożyć bez ustawy.
Zamiast monstrualnych środków, które rząd redystrybuuje, Friedman proponował:
uważam, że dużym problemem nie są podatki, dużym problemem są wydatki. Wierzę, że rząd jest zbyt duży i natarczywy, że nie otrzymujemy równowartości naszych pieniędzy za około 40 procent naszych dochodów wydawanych przez rząd… Jak możemy przytrzeć nosa rządowi? Wierzę, że jest jeden, jedyny sposób: jest to sposób, w jaki rodzice kontrolują rozrzutne dzieci, przycinając ich kieszonkowe. Dla rządu oznacza to cięcia podatków.
Natomiast jeśli podatki zostaną wprowadzone, trzeba się będzie z nimi pogodzić na długo:
Nic nie jest tak trwałe jak tymczasowa polityka rządu.
Rozwiązaniem nie jest też przekazywanie ludziom pieniędzy w formie zasiłków:
Jeśli płacicie ludziom za to, że nie pracują, a każecie im płacić podatki gdy pracują, nie dziwcie się, że macie bezrobocie.
Na długo przed kryzysem w strefie euro wspomniał:
Z euro jest jak z socjalizmem. To piękna idea, która nie sprawdza się w praktyce.
Świat wielkich finansów opisywał tak:
Świat finansów jest podobny do alkoholizmu: i w jednym i w drugim przypadku najpierw jest nadmiar środków płynnych, następnie euforia, a na końcu – depresja.
(1007)