Dlaczego Muhammad Ali bardziej kochał swego mentora od matki?

w Cytaty/Sport/Ważne książki


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Kim był jeden z najlepszych bokserów w historii tego sportu? Dlaczego swojego mentora religijnego kochał bardziej od własnej matki? Na łamach książki „Korzenie nienawiści. Moja prawda o islamie” Oriany Fallaci publikowany jest wywiad, jaki dziennikarka przeprowadziła z Muhammadem Alim. Poniżej znajdziecie jego fragmenty.

Włoska dziennikarka przedstawia na początku mistrza wagi ciężkiej Cassiusa Marcellusa Clay’a vel Muhammada Aliego:

Sympatyczny, wesoły i nieszkodliwy pajac. Kto nie wspomina z pobłażaniem jego przechwałek, jego kłamstw, jego paradoksalnych zachowań, które zaczęły się na Olimpiadzie w Rzymie, gdy powalił na kolana aż czterech przeciwników: Belga, Rosjanina, Australijczyka i Polaka, a złotego medalu nie zdejmował nawet kładąc się spać, w ten sposób nauczył się spać spokojnie, Bóg mi go dał i biada temu, kto go dotknie. Do restauracji i nocnych klubów wchodził odziany w płaszcz z gronostajów, z berłem w ręku – powitajcie króla, jestem królem.

czy

Był symbolem chełpliwej, szczęśliwej Ameryki, prostackiej i odważnej, pozbawionej gustu, lecz pełnej energii. W tamtych czasach nazywał się Cassius Marcellus Clay. Później przybrał nazwisko Mohammed Ali i stał się symbolem tego wszystkiego, co należy odrzucić: nienawiści, arogancji, fanatyzmu, podkreślania różnic między ludźmi mówiącymi różnymi językami i o różnych kolorach skóry.

Wpływ na Aliego mieli Czarni Muzułmanie, Czarny Islam, jedna z najgroźniejszych sekt w Ameryce, Ku-Klux-Klan na opak, mordercy Malcolma X poddali go indoktrynacji, zahipnotyzowali, złamali. Z niegroźnego pajaca pozostał jedynie irytujący zarozumialec, ponury i tępy fanatyk, który głosi segregację rasową, gnębi białych zadających się z czarnymi, grozi czarnym zadającym się z białymi, żąda, by część terytorium Stanów Zjednoczonych została mu przekazana w imię Allaha. Może po to, by stanąć na jej czele – marzenie, które wbiły mu do głowy te kanalie, wykorzystując fakt, że on nic nie rozumie, potrafi tylko się bić.

 

Elijah Muhammad był mentorem religijnym Aliego, człowiekiem bliższym mu od matki z powodu wiary.

W trakcie swojej działalności, Fallaci miała możliwość poznać również Lecha Wałęsę, o którym wyrażała się niezbyt pochlebnie: „Wałęsa był próżnym, pretensjonalnym, pewnym siebie ignorantem.„, „kiedy pomyślisz na przykład, że taki pijak jak Jelcyn był carem, a taki ignorant jak Wałęsa symbolem wolności, zapiera ci oddech. Faktem jest, że w ostatnich dziesięcioleciach nasza epoka zrodziła jedynie dwóch liderów: Karola Wojtyłę i Bin Ladena.

Korzenie nienawiści są zbiorem wybranych tekstów włoskiej dziennikarki, wywiadów które przeprowadziła na przestrzeni ponad 40-tu lat. Poza wyżej wspomnianym wywiadem, znajdują się tam również rozmowy m.in. z Arielem Szaronem, Jasirem Arafatem, Mu’ammarem Kaddafim czy ajatollahem Chomeinim.

Źródło zdjęcia: Wikipedia, Muhammad Ali, 1966

(425)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.