Para naukowców przez dwanaście lat przeprowadzała doświadczenia na swoim synu. Zamknęli go w klatce, poddając psychologicznym eksperymentom. Wychowali psychopatę, który nie boi się niczego, nie ma żadnych zahamowań i skrupułów. Dorosłego Skinnera zatrudnia CIA, by brał udział w misjach wymagających szczególnej odwagi. Czy stanie się maszyną do zabijania posłuszną swoim twórcom? A może raczej superbohaterem, który zawalczy o dobro ludzkości? „Skinner” to trzymający w napięciu thriller amerykańskiego pisarza Charlie’ego Hustona, którego Stephen King określił „najlepszym stylistą, jaki w tym wieku wyłonił się z tradycji literatury noir”. Premiera 15 kwietnia.
Skinner nosi imię po Burrhusie Fredericu Skinnerze – jednym z najważniejszych behawiorystów, badaczu teorii warunkowania instrumentalnego. Słynny naukowiec przeprowadzał swoje eksperymenty w urządzeniu nazywanym „klatką Skinnera”. Dla bohatera nazwa ta ma jednak zupełnie inne znaczenie. To jego własna klatka. Miejsce, w którym spędził wiele lat życia. Schronienie. Więzienie. Szkoła życia. Skinner jest przekonany, że aby przetrwać, trzeba kierować się wyłącznie logiką. Emocje i uczucia odrzucił jako zbędny balast. Pokona każdego, kto stanie na jego drodze i spróbuje przeszkodzić mu w osiągnięciu celu. Tym razem jego zadaniem jest ochrona genialnej konstruktorki Jae. Szybko okazuje się, że to misja samobójcza, dotyczy bowiem rozgrywek między największymi współczesnego świata. Ale Skinner nie zamierza umierać. Bez wahania postanawia zmierzyć się z ludźmi, którzy zaprogramowali go jako maszynę do zabijania i z systemem, który na to pozwolił. Czy jego psychopatyczne skłonności nie przeszkodzą mu w podjęciu właściwej decyzji?
Huston splata w swoim thrillerze kilka bardzo istotnych wątków. Pierwszym z nich jest oczywiście sama intryga – mistrzowsko zbudowana, z odpowiednio stopniowanym napięciem, na miarę klasyków gatunku. Drugi stanowi postać samego Skinnera – czytelnik ma okazję przekonać się jak funkcjonuje psychika człowieka, którego od małego próbowano zaprogramować. Trzeci wątek to kwestia polityki państw bogatych wobec krajów trzeciego świata. Afera, w którą wplątani są bohaterowie, dotyczy planu, który dla jednych był jedynie uniwersyteckim eksperymentem, a dla innych stał się sposobem na przejęcie kontroli nad rozwojem wszystkich krajów na świecie. Czytelnik staje oko w oko z systemem: sterującym ludzką psychiką, kontrolującym zachowanie, wyznaczającym role w świecie, jednym przyznającym prawo do życia, innych brutalnie eliminującym. Ten, kto zdobędzie się na odwagę, by przeciwstawić się tej machinie, musi być zdolnym do wszystkiego psychopatą, ale jeśli mu się uda, stanie się superbohaterem.
[quote]„Porażająco oryginalna powieść, która katapultuje autora do ekstraklasy twórców literatury szpiegowskiej i sensacyjnej”.
Booklist[/quote]
Charlie Huston jest amerykańskim autorem thrillerów, kryminałów, a także komiksów publikowanych przez Marvel Comics. Debiutował w roku 2004, do tej pory jego powieści przetłumaczono na ponad 20 języków.
(116)