Portal informacyjno-historyczny

Byliśmy europejską potęgą, ale sprzedano zakłady, które natychmiast zostały zamknięte. A teraz niemiecki monopol niszczy polskich rolników…

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Niemiecki monopol niszczy polskich rolników – informuje Nasz Dziennik. W bardzo trudnej sytuacji znaleźli się polscy rolnicy z Podkarpacia. Wszystko przez monopolistyczne działanie spółki Südzucker Polska. O poprawę sytuacji walczy w Komisji Europejskiej europoseł PiS Tomasz Poręba. 

Nasz kraj po 1989 roku doświadczył jednej z najgłębszych deindustrializacji w powojennej historii Europy. W Polsce mieliśmy do czynienia nawet nie tyle z deindustrializacją, ile wręcz z katastrofą przemysłową

mówi w wywiadzie z Forsal.pl dr hab. Paweł Soroka z Polskiego Lobby Przemysłowego.

Sztandarowym przykładem tego typu działalności była też prywatyzacja cukrowni. Warto przypomnieć, że Polska miała potężny przemysł cukrowniczy, byliśmy jednym z największych producentów cukru w Europie. Część cukrowni została sprzedanych Niemcom i Francuzom, którzy chcąc przejąć rynek, pozamykali te zakłady

– dodawał.

Teraz szefowie spółki Südzucker Polska postanowili wzmocnić zależność pomiędzy ceną cukru a ceną skupu. W efekcie tracą rolnicy, dla których uprawa buraków cukrowych staje się nieopłacalna. Wszystko odbywa się jednak zgodnie z unijnym prawem.

Europoseł PiS Tomasz Poręba zwrócił się do Komisji Europejskiej z interpelacją dotyczącą poczynań spółki Südzucker Polska wobec podkarpackich plantatorów. Polityk podkreślił m.in., że rolnicy nie mają możliwości na podpisanie umowy z inną firmą, bowiem Südzucker Polska posiada w regionie pięć cukrowni. Tym samym plantatorzy poddani są dyktatowi. Podkreśla, że podobnych działań firma nie stosuje w Niemczech i Francji, ale jak zauważył, tam rolnicy są udziałowcami spółki.

Rolnicy oczekują od producenta cukru zagwarantowania ceny minimalnej skupu. Nie zgadzają się też na niekorzystne zapisy, w tym dotyczące zmiany parametrów zawartości cukru w korzeniach, czy brak w umowie dostawy jednoznacznego określenia miejsca odbioru buraków

– powiedział Poręba w rozmowie z Naszym Dziennikiem.

Europoseł chce dowiedzieć się od Komisji Europejskiej, czy Südzucker Polska jest zgodna z obowiązującymi w Unii Europejskiej przepisami i domaga się wyjaśnienia, jak należy oceniać różne standardy stosowane przez tę spółkę cukrową wobec rolników z Polski oraz Niemiec, Belgii czy Francji.

Niedawno Tomasz Poręba oraz poseł na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz zwrócili też uwagę na tę sprawę ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela. Podkreślali, że bez konkretnych działań polski rynek buraków cukrowych może się załamać.

(6479)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę