Niemiecki monopol niszczy polskich rolników – informuje Nasz Dziennik. W bardzo trudnej sytuacji znaleźli się polscy rolnicy z Podkarpacia. Wszystko przez monopolistyczne działanie spółki Südzucker Polska. O poprawę sytuacji walczy w Komisji Europejskiej europoseł PiS Tomasz Poręba.
Nasz kraj po 1989 roku doświadczył jednej z najgłębszych deindustrializacji w powojennej historii Europy. W Polsce mieliśmy do czynienia nawet nie tyle z deindustrializacją, ile wręcz z katastrofą przemysłową
mówi w wywiadzie z Forsal.pl dr hab. Paweł Soroka z Polskiego Lobby Przemysłowego.
Sztandarowym przykładem tego typu działalności była też prywatyzacja cukrowni. Warto przypomnieć, że Polska miała potężny przemysł cukrowniczy, byliśmy jednym z największych producentów cukru w Europie. Część cukrowni została sprzedanych Niemcom i Francuzom, którzy chcąc przejąć rynek, pozamykali te zakłady
– dodawał.
Teraz szefowie spółki Südzucker Polska postanowili wzmocnić zależność pomiędzy ceną cukru a ceną skupu. W efekcie tracą rolnicy, dla których uprawa buraków cukrowych staje się nieopłacalna. Wszystko odbywa się jednak zgodnie z unijnym prawem.
Europoseł PiS Tomasz Poręba zwrócił się do Komisji Europejskiej z interpelacją dotyczącą poczynań spółki Südzucker Polska wobec podkarpackich plantatorów. Polityk podkreślił m.in., że rolnicy nie mają możliwości na podpisanie umowy z inną firmą, bowiem Südzucker Polska posiada w regionie pięć cukrowni. Tym samym plantatorzy poddani są dyktatowi. Podkreśla, że podobnych działań firma nie stosuje w Niemczech i Francji, ale jak zauważył, tam rolnicy są udziałowcami spółki.
Rolnicy oczekują od producenta cukru zagwarantowania ceny minimalnej skupu. Nie zgadzają się też na niekorzystne zapisy, w tym dotyczące zmiany parametrów zawartości cukru w korzeniach, czy brak w umowie dostawy jednoznacznego określenia miejsca odbioru buraków
– powiedział Poręba w rozmowie z Naszym Dziennikiem.
Europoseł chce dowiedzieć się od Komisji Europejskiej, czy Südzucker Polska jest zgodna z obowiązującymi w Unii Europejskiej przepisami i domaga się wyjaśnienia, jak należy oceniać różne standardy stosowane przez tę spółkę cukrową wobec rolników z Polski oraz Niemiec, Belgii czy Francji.
Niedawno Tomasz Poręba oraz poseł na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz zwrócili też uwagę na tę sprawę ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela. Podkreślali, że bez konkretnych działań polski rynek buraków cukrowych może się załamać.
(6479)
Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie. Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com
Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.