Portal informacyjno-historyczny

Był plan powstrzymania nazistowskich Niemiec. Historia mogła potoczyć się inaczej. Gdyby w Londynie i w Paryżu zaufali Stalinowi…

w II wojna światowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

II wojna światowa mogła mieć zupełnie inny przebieg, gdyby przywódcy Francji i Wielkiej Brytanii przyjęli plan Józefa Stalina. Stojący na czele ZSRR Stalin zaproponował mocarstwom z zachodu atak na nazistowskie Niemcy.

Tak wynika z dokumentów, które trzymano w tajemnicy przez ostatnie 70 lat. Niedawno je odtajniono i okazało się, że Związek Radziecki miał pomysł, jak powstrzymać lub opóźnić agresję Niemiec na Europę. Jeszcze przed wrześniem 1939 roku Stalin zaproponował, że wyśle ponad milion żołnierzy na granicę Niemiec z Polską. W ten sposób chciał zawiązać z Paryżem i Londynem antynazistowski sojusz.

Gdyby zachodnie mocarstwa nie zignorowały pomysłu Stalina, to historia Europy potoczyłaby się inaczej. Przywódca ZSRR nie doczekał się jednak żadnej odpowiedzi. W tej sytuacji postanowił dogadać się z Adolfem Hitlerem. Zaledwie 8 dni po tym, jak proponował sojusz Francji i Wielkiej Brytanii, podpisano dokument, który przeszedł do historii jako niemiecko-radziecki pakt Ribbentrop-Mołotow. Po kolejnych 8 dniach wojska III Rzeszy napadły na Polskę i rozpoczęła się II wojna światowa.

To był ostatni moment, w którym można jeszcze było powstrzymać strasznego wilka, jakim był Adolf Hitler. Bo można było to zrobić nawet po tym, jak brytyjski premier Neville Chamberlain i francuski prezydent Édouard Daladier w układzie monachijskim oddali Berlinowi niemal połowę Czechosłowacji

– przyznał Lew Sockow, emerytowany rosyjski generał wywiadu, który przeglądał odtajnione dokumenty.

Zdaniem Sockowa ani Wielka Brytania, ani Francja nie były gotowe na samodzielną wojnę z Hitlerem. Stalin proponował podobno umieszczenie 120 dywizji piechoty z 19 tys. żołnierzy w każdej, 16 dywizji kawalerii, 5 tys. ciężkiej artylerii, 9,5 tys. czołgów i przeszło 5,5 tys. myśliwców i bombowców na granicy niemieckiej. Gdy Rosjanie zapytali, jakimi siłami dysponuje Londyn w razie agresji, mocno sie zdziwili. Było to 16 dywizji… Wystarczy zestawić tę liczbę z propozycją Stalina, by zobaczyć, że plan przywódcy ZSRR na powstrzymanie Hitlera mógłbyć skuteczniejszy.

Szczegóły oferty Stalina potwierdzają to, co było już nam wiadome – Wielka Brytania i Francja miały gigantyczną szansę na to, by powstrzymać niemiecką agresję na Polskę i zapobiec II wojnie światowej. Informacje zawarte w dokumentach są również dowodem na to, że Stalin dużo lepiej zdawał sobie sprawę z tego, jak groźny jest Hitler, niż wszystkie mocarstwa Zachodu razem wzięte

– powiedział Simon Sebag Montefiore, autor bestsellera „Young Stalin” i „Stalin: The Court of The Red Tsar”.

Dlaczego więc nie przyjęto propozycji Stalina? Przeciwna przemarszowi wojsk radzieckich przez swoje terytorium była Polska. Z kolei Wielka Brytania wątpiła w siłę armii, która od lat była pozbawiana najlepszych oficerów. Ponadto spekuluje się, że sposób złożenia propozycji też nie był do końca poważny, więc tak też została ona potraktowana.

Sojusz ZSRR z aliantami doszedł do skutku dopiero w czerwcu 1941 roku. Wówczas spora część Europy była już pod okupacją niemiecką.

(797)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę