Żołnierze słowaccy z Armii Polowej "Bernolak" dekorowani przez Ferdynanda Čatloša po kampanii wrześniowej w Polsce

Kto u boku Wehrmachtu dokonał agresji na Polskę w 1939 roku, czyli Słowacy w roli „wyzwolicieli” [wideo]

w II wojna światowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Bardzo rzadki materiał: część słowackiej kroniki filmowej, która dotyczy inwazji na Polskę u boku Wehrmachtu we wrześniu 1939 roku. Należy nadmienić, że Słowacy wykazali się tu nie lada niewdzięcznością, szczególnie, że przez 20 lat Polska wspierała słowacki ruch niepodległościowy w Czechosłowacji. Niemniej jednak zajęcie prócz Zaolzia także Jaworzyny bardzo zniechęcił Słowaków do Polski. Nie należy też zapominać, że po naszej stronie walczył Legion Czesko – Słowacki.

Słowacko-niemieckie braterstwo broni – Komańcza 1939
Słowacko-niemieckie braterstwo broni – Komańcza 1939

Slovenská Poľná Armáda dowodzona była przez gen. Ferdinanda Čatloša. Armia operowała w ramach niemieckiej Grupy Armii „Południe” w 14 Armii pod gen. Listem. Skład armii był następujący:

– 1 Dywizja Piechoty (kryp. „Jánošik) 4 i 5 Pułk Piechoty oraz II samodzielny batalion piechoty, 1 Pułk Artylerii, 2 dywizjon 4 Pułku Artylerii, 1 rozpoznawczy dywizjon kawalerii 1 września zajęła Zakopane a następnie Nowy Targ.

– 2 Dywizja Piechoty (kryp. „Škultéty)- 3 Pułk Piechoty oraz I, III i IV samodzielny batalion piechoty, 2 Pułk Artylerii, 2 rozpoznawczy dywizjon kawalerii. 8 września zajęła na terytorium Polski Krynicę, Tylicz, Białą Wodę. 16 września walczyła między miejscowościami Sanok i Dukla.

Słowaccy żołnierze z 3 dywizji pozują przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki. W centrum generał Ferdinand Čatloš. Plac św. Jana w Sanoku 1939
Słowaccy żołnierze z 3 dywizji pozują przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki. W centrum generał Ferdinand Čatloš. Plac św. Jana w Sanoku 1939

– 3 Dywizja Piechoty (kryp. „Rázus)- 1 i 2 Pułk Piechoty oraz V i VI samodzielny batalion piechoty, 3 Pułk Artylerii, 1 dywizjon 4 Pułku Artylerii, 3 rozpoznawczy dywizjon kawalerii. 3 Dywizja współdziałała z niemiecką 3 Dywizją Górskiej w okolicach Sanoka i Krosna do 11 września 1939 na odcinku Bukowsko-Kulaszne-Baligród-Jabłonki-Cisn­a.

– Grupa Szybka „Kalinčak” – I dywizjon kawalerii, II dywizjon kolarzy, III dywizjon zmotoryzowany.

– 4 i 51 Pułk Artylerii, pociąg pancerny Bernolák (kryptonim Hrdlička), Dowództwo Lotnictwa i OPL, batalion telegraficzny „Bernolák, batalion zmotoryzowany Topol.

Głównym przeciwnikiem armii słowackiej była 11 KDP. W czasie całej wojny obronnej 1939 armia słowacka straciła w Polsce 18 zabitych, 46 rannych i 11 zaginionych.

Film: nie wiadomo, które klipy są autentyczne, a które to propaganda zrobiona na „sucho”. Niemniej na początku widać ludność polską w strojach ludowych, tablicę Czarna Góra, zawalony most, łamanie szlabanów, obserwujących Niemców i maszerujących Słowaków. Od 2:00 widać ciekawe rzeczy. Wkroczenie do wiosek z tradycyjna zabudową, a w 2:12 odprowadzanych sześciu polskich jeńców. 2:17 widać Słowaków przed dworcem kolejowym w Zakopanem. Potem odpoczynek i propagandowe klipy o tym, jak ludność miejscowa wita „wyzwolicieli”. Na koniec gratulacje od ks. Tiso.

Żołnierze słowaccy z Armii Polowej "Bernolak" dekorowani przez Ferdynanda Čatloša po kampanii wrześniowej w Polsce
Żołnierze słowaccy z Armii Polowej „Bernolak” dekorowani przez Ferdynanda Čatloša po kampanii wrześniowej w Polsce

(812)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.