Żołnierze słowaccy z Armii Polowej "Bernolak" dekorowani przez Ferdynanda Čatloša po kampanii wrześniowej w Polsce

Kto u boku Wehrmachtu dokonał agresji na Polskę w 1939 roku, czyli Słowacy w roli „wyzwolicieli” [wideo]

w II wojna światowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Bardzo rzadki materiał: część słowackiej kroniki filmowej, która dotyczy inwazji na Polskę u boku Wehrmachtu we wrześniu 1939 roku. Należy nadmienić, że Słowacy wykazali się tu nie lada niewdzięcznością, szczególnie, że przez 20 lat Polska wspierała słowacki ruch niepodległościowy w Czechosłowacji. Niemniej jednak zajęcie prócz Zaolzia także Jaworzyny bardzo zniechęcił Słowaków do Polski. Nie należy też zapominać, że po naszej stronie walczył Legion Czesko – Słowacki.

Słowacko-niemieckie braterstwo broni – Komańcza 1939
Słowacko-niemieckie braterstwo broni – Komańcza 1939

Slovenská Poľná Armáda dowodzona była przez gen. Ferdinanda Čatloša. Armia operowała w ramach niemieckiej Grupy Armii „Południe” w 14 Armii pod gen. Listem. Skład armii był następujący:

– 1 Dywizja Piechoty (kryp. „Jánošik) 4 i 5 Pułk Piechoty oraz II samodzielny batalion piechoty, 1 Pułk Artylerii, 2 dywizjon 4 Pułku Artylerii, 1 rozpoznawczy dywizjon kawalerii 1 września zajęła Zakopane a następnie Nowy Targ.

– 2 Dywizja Piechoty (kryp. „Škultéty)- 3 Pułk Piechoty oraz I, III i IV samodzielny batalion piechoty, 2 Pułk Artylerii, 2 rozpoznawczy dywizjon kawalerii. 8 września zajęła na terytorium Polski Krynicę, Tylicz, Białą Wodę. 16 września walczyła między miejscowościami Sanok i Dukla.

Słowaccy żołnierze z 3 dywizji pozują przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki. W centrum generał Ferdinand Čatloš. Plac św. Jana w Sanoku 1939
Słowaccy żołnierze z 3 dywizji pozują przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki. W centrum generał Ferdinand Čatloš. Plac św. Jana w Sanoku 1939

– 3 Dywizja Piechoty (kryp. „Rázus)- 1 i 2 Pułk Piechoty oraz V i VI samodzielny batalion piechoty, 3 Pułk Artylerii, 1 dywizjon 4 Pułku Artylerii, 3 rozpoznawczy dywizjon kawalerii. 3 Dywizja współdziałała z niemiecką 3 Dywizją Górskiej w okolicach Sanoka i Krosna do 11 września 1939 na odcinku Bukowsko-Kulaszne-Baligród-Jabłonki-Cisn­a.

– Grupa Szybka „Kalinčak” – I dywizjon kawalerii, II dywizjon kolarzy, III dywizjon zmotoryzowany.

– 4 i 51 Pułk Artylerii, pociąg pancerny Bernolák (kryptonim Hrdlička), Dowództwo Lotnictwa i OPL, batalion telegraficzny „Bernolák, batalion zmotoryzowany Topol.

Głównym przeciwnikiem armii słowackiej była 11 KDP. W czasie całej wojny obronnej 1939 armia słowacka straciła w Polsce 18 zabitych, 46 rannych i 11 zaginionych.

Film: nie wiadomo, które klipy są autentyczne, a które to propaganda zrobiona na „sucho”. Niemniej na początku widać ludność polską w strojach ludowych, tablicę Czarna Góra, zawalony most, łamanie szlabanów, obserwujących Niemców i maszerujących Słowaków. Od 2:00 widać ciekawe rzeczy. Wkroczenie do wiosek z tradycyjna zabudową, a w 2:12 odprowadzanych sześciu polskich jeńców. 2:17 widać Słowaków przed dworcem kolejowym w Zakopanem. Potem odpoczynek i propagandowe klipy o tym, jak ludność miejscowa wita „wyzwolicieli”. Na koniec gratulacje od ks. Tiso.

Żołnierze słowaccy z Armii Polowej "Bernolak" dekorowani przez Ferdynanda Čatloša po kampanii wrześniowej w Polsce
Żołnierze słowaccy z Armii Polowej „Bernolak” dekorowani przez Ferdynanda Čatloša po kampanii wrześniowej w Polsce

(802)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.