73 lata temu w okupowanej Warszawie powstało kino, które było symbolem niezłomności wobec okupanta. Teraz może zniknąć, a na jego miejscu ma powstać „Biedronka”

w Historia słynnych miejsc/Wojna o pamięć


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

BIEDRONKA SKLEPFemina jako teatr rozpoczęła swoją działalność 73 lata temu w czerwcu 1941 roku w okupowanej Warszawie. Był to namacalny dowód na niezłomność i siłę ducha warszawskich Żydów. Gwiazdą teatru była Stefania Grodzieńska. Jej mąż Jerzy Jurandot był dyrektorem literackim teatru. Ta para na zawsze wpisała się w historię Warszawy i przez dekady współtworzyła jej kulturalne oblicze. Po wojnie miejsce zachowało swoją kulturalną funkcję. Czy teraz kino Femina przegra w starciu z dyskontem? 30 września ma rozpocząć się w kamienicy remont pod Biedronkę.

Po konsultacji z dyrektorem kina Femina, napisaliśmy list do Jeronimo Martins Polska, w którym przedstawiliśmy rozwiązanie kompromisowe. Zyskał on poparcie wielu organizacji i stowarzyszeń społecznych. Podczas spotkania z przedstawicielem Jeronimo Martins Polska, przekazaliśmy ów list oraz oświadczenia z Żydowskiego Instytutu Historycznego i Gminy feminaŻydowskiej (kino Femina ma ogromne znaczenie historyczne dla środowisk żydowskich, gdyż w tym miejscu podczas okupacji istniał jedyny działający na terenie getta warszawskiego teatr, w którym występowali artyści żydowskiego pochodzenia). Zorganizowaliśmy także happening pod kinem: odczytaliśmy List Otwarty do Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, w którym przedstawiliśmy postulat zorganizowana okrągłego stołu w sprawie kina Femina, zapraszając do rozmowy wszystkie strony zainteresowane tą sprawą, zbieraliśmy podpisy pod naszym listem, oraz próbowaliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie jak zmieni się oblicze znanego skrzyżowania w centrum Warszawy, jeśli kino zostanie zastąpione przez Biedronkę. W trakcie happeningu przystanek „Kino Femina” zyskał nową nazwę – „Biedronka”.

Sytuacja dziś

Pod naszym listem zebraliśmy 1,300 podpisów i przekazaliśmy go do Urzędu Miasta. Po około dwóch tygodniach otrzymaliśmy odpowiedź ze strony ratusza. Nadal jednak mediacje między inwestorem a konserwatorem nie zostały rozpoczęte. Apelujemy do Pani Prezydent o organizację okrągłego stołu i podjęcie na nowo dyskusji o przyszłości kina. Walczymy o zachowanie kina Femina, a także na tym przykładzie prezentujemy problem braku planów zagospodarowania przestrzennego w Warszawie. Walczymy o to, aby miasto stawiało na wartości estetyczne, kulturalne i historyczne, a nie skupiało się tylko na bezrefleksyjnym zysku.

źródło: Miasto Jest Nasze

(113)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.