Portal informacyjno-historyczny

Uroczystość pod pomnikiem Józefa Franczaka

„Wyrzuceni na śmietnik historii wracają”. Patrioci na Lubelszczyźnie pamiętali o Józefie Franczaku [foto+wideo]

w Relacje


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze
Uroczystość pod pomnikiem Józefa Franczaka
Uroczystość pod pomnikiem Józefa Franczaka

20 października w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Piaskach została odprawiona Msza św. w intencji 50. rocznicy śmierci sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek”. W oprawie nabożeństwa uczestniczyło 10 pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, szkół i harcerstwa, w tym również Młodzi Patrioci Chełm jako ZŻ NSZ Koło Chełm.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Leon Pietroń, kapelan środowisk kombatanckich.

[quote]Obchodzimy dziś uroczystość ku pamięci ostatniego partyzanta WiN, był waszym sąsiadem mieszkał tu niedaleko. Przetrwał bardzo długo, ale co go zgubiło jeśli chodzi o życie doczesne? Zdrada. Najbardziej obrzydliwa rzecz. Ta zdrada zrodziła się z pazerności [/quote]- mówił w homilii ks. Leon Pietroń.

[flagallery gid=6 skin=phantom_js]

W uroczystej Mszy św. wzięli udział także działacze Narodowej Łęcznej i kibice Górnika Łęczna, którzy w grupie 12 osób wraz z innymi organizacjami narodowymi udali się na czele z synem partyzanta – Markiem Franczakiem pod pomnik Ostatniego Niezłomnego oraz grób śp. Józefa Franczaka. Tam, po krótkiej modlitwie, delegacja kibiców i narodowców złożyła wieniec z napisem „Ostatni Żołnierz Niepodległej – Łęczyńscy Patrioci” i zapaliła biało-czerwone znicze.

[quote]– Jest mi niezmiernie miło, że tyle osób przybyło na dzisiejszą uroczystość. Przez tyle lat wyrzuceni na śmietnik historii wracają dzisiaj na odkryte strony historii żołnierze wyklęci. Już nie jako zdrajcy i faszyści, ale jako Polacy-bohaterowie, którzy oddali życie za wolność tej naszej kochanej ojczyzny[/quote] – mówił pod pomnikiem w Piaskach Marek Franczak.

Pomnik to miejsce często odwiedzane przez łęczyńskich patriotów, którzy zawsze zostawiają symboliczny znicz. Tak było i tym razem. Na dwa dni przed uroczystością (18 października) została przeprowadzona na terenie Łęcznej akcja plakatowa przypominająca postać Józefa Franczaka, jak również zachęcająca do udziału w niedzielnej Mszy św. w Piaskach.

[quote]Dzisiaj właśnie Oni – Niezłomni – stanowią dla nas niedościgniony wzór patriotyzmu i oddania za nasz kraj. W tym dniu oddaliśmy hołd ostatniemu partyzantowi Rzeczypospolitej, jak również wszystkim żołnierzom konspiracji, walczącym z hitlerowskim i sowieckim najeźdźcą.[/quote]

Narodowa Łęczna

(157)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Idź na górę