Po blisko siedemdziesięciu latach od powstania ukazało się dzieło o ogromnym znaczeniu dla polskiej nauki, podręcznik metodologii historii, jednego z najwybitniejszych historyków, prof. Władysława Konopczyńskiego (1880-1952).
Dekady, jakie minęły od jej napisania nie sprawiły, że straciła na aktualności, chociaż siłą rzeczy, niektóre jej fragmenty w dzisiejszych czasach stały się anachroniczne. Warto, aby po tę pracę sięgnęli nie tylko zawodowi historycy, dla historyka jest skarbcem bezcennych wskazówek, a przed czytelnikiem, który nie jest naukowcem odkryje warsztat pracy historyka, przedstawia drogę od sposobów badania historycznego, w której przedstawia kwestię m. in. poszukiwania i oceny wiarygodności źródeł, zbierania i porządkowania materiału, poznawania i powiązania faktów historycznych, prowadzi przez teorię historycznego poznania, gdzie wskazuje m. in. jaki charakter ma poznanie historyczne, a wreszcie pokazuje, jak powinna wyglądać organizacja pracy historycznej, jak należy badać dzieje współczesne.
Prof. Konopczyński był historykiem najbardziej kompetentnym do napisania podręcznika metodologii, wybitny badacz XVIII stulecia, autor, którego dzieła charakteryzują się ogromną wartością poznawczą, a polszczyzna, którą zostały napisane budzi zachwyt. Były wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego to także znawca archiwów polskich i zagranicznych, twórca i redaktor naczelny „Polskiego Słownika Biograficznego”, który ukazuje się do dziś, edytor wielu cennych dzieł dla polskiej nauki, wreszcie wychowawca wybitnych historyków. Bez wątpienia to postać, która w polskiej nauce i kulturze zasługuje na ważne miejsce, a każde wydanie czy wznowienie jego dzieł zasługuje na przypomnienie tego wybitnego naukowca. TP
Prof. Władysław Konopczyński, Historyka, ASPRA-JR, Warszawa 2015.
Książkę można nabyć TUTAJ.
(163)