20 lat gniewu. Tak Ukraińcy dojrzewali do rzezi wołyńskiej

w II wojna światowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Rzeź wołyńska była krwawym finałem wielu wydarzeń, które do niej doprowadziły. Ukraińcy sięgnęli po najbardziej radykalne środki walki po przegranej wojnie z Polską.

Już w listopadzie 1921 roku doszło do zamachu na Józefa Piłsudskiego. Ukraińcom nie udało się jednak zabić marszałka. Była to jedna z pierwszych akcji antypolskich przeprowadzonych przez UWO, czyli Ukraińską Wojskową Organizację. Powstała ona z inspiracji Dymitra Doncowa, który stanął na czele nacjonalistycznego nurtu na Ukrainie.

W latach 1921-1925 zaczęło powstawać wiele organizacji nacjonalistycznych pod hasłami głoszonymi przez Doncowa. Skupiały głównie młodych ludzi. Ostatecznie doprowadziło to w lutym 1929 roku do zwołania I Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów w Wiedniu, podczas którego powołano do działania Organizację Ukraińskich Nacjonalistów. UON powstał po połączeniu UWO i młodzieżowych ,,narodówek”.

Trzeba krwi – damy morze krwi. Trzeba terroru – uczynimy go piekielnym. W walce nie ma etyki

– takie hasła przyświecały UON, którego działacze postulowali bezwzględny terror i bezlitosne mordowanie wszystkich, którzy nie popierali idei niepodległej Ukrainy.

Ukraińska bojówka rozpoczęła ataki jesienią 1930 roku. Jej celem były majątki ziemskie i obiekty państwowe w Galicji Wschodniej. Wielu z członków UON aresztowano. Był w tym gronie Stepan Bandera, który jednak w 1940 roku wrócił na polityczną arenę. W lipcu po rozłamie w UON stanął na czele UON-B, czyli skrajnie rewolucyjnej frakcji.

Ukraińcy na początku wojny pokładali wielkie nadzieje w Niemcach, chociaż zapewnienia o uzyskaniu niepodległości nigdy nie otrzymali. Od 1942 roku miejsce współpracy z hitlerowcami zaczęła zajmować walka z III Rzeszą. Początkowo pasywna, potem coraz bardziej ostra. To jednak nieustanie w Polakach Ukraińcy widzieli największe zagrożenie. W efekcie na Wołyniu i Polesiu powstały w 1941 roku pierwsze zbrojne oddziały pod przywództwem Tarasa Borowcia, ps. Taras Bulba. Ich sukcesy i powiększanie szeregów oraz zajmowanie ukraińskich terenów przez sowietów doprowadziło w marcu 1943 roku do decyzji o utworzeniu Ukraińskiej Wyzwoleńczej Armii. Od kwietnia po połączeniu oddziałów OUN z byłą ukraińską policją istniała już Ukraińska Powstańcza Armia. Ukraińskie siły w połowie 1943 roku liczył już około 18 tysięcy ludzi. Masowe ataki na polskie wsie i kolonie na Wołyniu rozpoczęły się już w kwietniu. Najbardziej krwawy był jednak lipiec 1943 roku. 11 lipca rozpoczęto ataki na trzy powiaty: horochowski, włodzimierski i kowelski. Mordowano wszystkich – zasada zabijanie tylko mężczyzn między 16. a 60. rokiem życia dawno już nie obowiązywała. Tylko 30 procentom Polaków udało się uciec. Zamordowano lub wywieziono około 150 tysięcy ludzi. W sumie na Wołyniu w czasie II wojny światowej życie straciło 70 tysięcy Polaków, zaatakowanych zostało 1150 wsi i osad, a z 252 kościołów do 1992 roku, kiedy to znowu przekazano je katolikom, przetrwało 26 kościołów…

Kierownictwo UPA cały czas działało w sposób zaplanowany. Żadna nieomal akcja nie została przeprowadzona na własną rękę, wszystkie działania były uzgodnione i zgodne z planem całkowitej eksterminacji Polaków na Ukrainie. Ukraińskim nacjonalistom zależało na wytępieniu wszystkich śladów, które mogłyby przypominać o Polakach

– przypomina ,,Historia Do Rzeczy”.

(3651)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.