Niemcy podczas II wojny światowej stworzyli mnóstwo obozów koncentracyjnych. W Warszawie istniał KL Warschau, który istniał niewiele ponad rok. Znany fotograf i varsavianista Zygmunt Walkowski przez kilka ostatnich lat badał nieznane wcześniej zdjęcia. Te rzuciły na KL Warschau nowe światło.
Walkowski poświęcił ostatnich 6 lat na analizowanie zdjęć lotniczych wykonanych podczas wojny przez Luftwaffe. Zostały one odnalezione w Archiwum Narodowym Stanów Zjednoczonych w Collage Park. Wyniki swoich badań przedstawił w czwartek w Archiwum Akt Nowych. Niektóre jego ustalenia przeczą niektórym wiadomościom, które do tej pory powtarzano o KL Warschau.
Walkowski udowodnił, że przy Dworcu Zachodnim nie działał, chociaż tak przypuszczano, obóz z komorami gazowymi.
Podstawą badań były niemieckie zdjęcia lotnicze robione podczas wojny przez Luftwaffe.
Te ustalenia nie zmniejszają rozmiarów zbrodni niemieckich w Warszawie
– podkreślał w swoim wystąpieniu Walkowski.
Walkowski wykazał, że główną część obozu koncentracyjnego zlokalizowano przy ul. Gęsiej (obecnie ul. Anielewicza), gdzie przetrzymywano więźniów, greckich i węgierskich Żydów, zatrudnianych do pozyskiwania materiałów i elementów architektonicznych z budynków na terenie getta.
Ofiarami obozu KL Warschau, który działał od lipca 1943 roku do sierpnia 1944 roku było około dwudziestu tysięcy osób
– przypomniał skalę zbrodni historyk profesor Bogusław Kopka.
Walkowski udowodnił także, że przez całą II wojnę światową tunel przy Dworcu Zachodnim był przejezdny, a na obszarze przylegającym do tego dworca nie było żadnej niemieckiej infrastruktury obozowej.
Sprawa obecności komór gazowych elektryzuje opinię publiczną od dawna. Maria Trzcińska, sędzia z dawnej Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich, już w latach 70. twierdziła, że pod Dworcem takie komory istniały. Kwestią sporną były dwa ceglane cylindry, które miały stać nad tunelem w osi alei Prymasa Tysiąclecia (pomiędzy torami kolejowymi). Miał to być niemiecki system wtłaczania cyjanowodoru z Cyklonu B.
Jednak Walkowski udowodnił, że komór nie było. Ich obecności nie potwierdzają niemieckie dokumenty, jak i doniesienia wywiadu AK. Nie ma ich na zdjęciach Luftwaffe.
Kl Warschau został utworzony na rozkaz Reichsführera-SS Heinricha Himmlera na terenie byłego getta warszawskiego, pomiędzy ówczesnymi ulicami Gęsią, Zamenhofa, Okopową, Glinianą, Ostrowską i Wołyńską. Istniał do 5 sierpnia 1944 roku, gdy został zdobyty przez żołnierzy batalionu „Zośka”, którzy wyzwolili 348 przebywających w nim jeszcze Żydów. Kilka dni wcześniej Niemcy przystąpili do ewakuacji obozu.
(4619)
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com
Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.