Ok. 3,5 miliona Żydów wystąpi o hiszpańskie obywatelstwo i chce wrócić do Europy. Hiszpania z nową ustawą, która ma naprawić krzywdy wyrządzone wygnanym Żydom

w Zagranica


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

zydzi-sefardyjscyOrganizacje żydowskie szacują, że ok. 3,5 mln Żydów Sefardyjskich będzie ubiegało się o przyznanie obywatelstwa hiszpańskiego. To efekt planowanej zmiany prawa, które umożliwi im powrót do Hiszpanii, 500 lat po tym, jak ich przodkowie zostali z niej wypędzeni.

Przodkowie Żydów Sefardyjskich, którzy zostali wypędzeni w 1492 r., są coraz bliżej uzyskania możliwości ubiegania się o obywatelstwo po tym, jak Ministerstwo Sprawiedliwości zaakceptowało projekt stosownej ustawy. Informację podała hiszpańska gazeta El Mundo.

Hiszpański Minister Sprawiedliwości, Alberto Ruiz-Gallardon, przyznał, że Hiszpania jest to winna Żydom za wkład w rozpowszechnianie hiszpańskiej kultury i języka.

 Alberto Ruiz-Gallardon
Alberto Ruiz-Gallardon

Według organizacji OLEI (Organización Latinoamericana España y Portugal en Israel), ta decyzja spowodowała ogromne zainteresowanie w społeczności żydowskiej. Warunek jest jeden: przedstawienie stosownych dokumentów, potwierdzających pochodzenie. Jak podkreśla prezydent organizacji OLEI, główną motywacją jest chęć pracy w Europie oraz więź emocjonalna.

Prasa izraelska chłodzi nastroje, podkreślając, że ustawa nie została jeszcze uchwalona.

W roku 1492 Żydzi zostali wygnani z Hiszpanii dekretem alhambryjskim, a w 1497 również z Portugalii przez króla Manuela I. Osiedli głównie we Włoszech, Holandii, w Maghrebie, na Bałkanach, Bliskim Wschodzie i w Ameryce Południowej. Niewielka grupa w XVI w. dotarła także do Polski, gdzie znalazła schronienie w okolicach Zamościa. Sefardyjczykami określa się Żydów, którzy uszli z Półwyspu Iberyjskiego również w późniejszych wiekach oraz ich potomków, a czasem także wszystkich praktykujących judaizm w obrządku sefardyjskim.

źr. El. Mundo

(132)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.