Ten plan mógł uczynić z Polski potęgę. Ale jego początek zbiegł się z agresją hitlerowskich Niemiec…

w II RP


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

152 grudnia 1938 r., na sesji Sejmu, Kwiatkowski przed­staw ił koncepcję 15-letniego planu inwestycyjnego podzielonego na pięć pla­nów trzyletnich.

1939-1942 – dalsza rozbudowa przemysłu zbrojeniowego (decydującą rolę w koordynacji planu tego okresu powierzono wojsku)

1942-1945 – inwestycje w komunikację (Gdynia, ciąg dalszy rozbudowy,motoryzacja kraju, rozwój transportu lotniczego. To wszystko nadal miało służyć wzmocnieniu obronności kraju)

1945-1948 – nakłady na rozwój rolnictwa, (usprawnienie handlu artykułami rolnymi, zwięszenie i zróżnicowanie produkcji, nacisk na edukację)

1948-1951 – „wielkie inwestycje miejskie, zagadnienia kultury i oświaty najwyższego rzędu, zagadnienia zdrowotne w miastach a przede wszystkim ostateczna polonizacja miast polskich”

1951-1954 – zmniejszanie różnic między Polską A i B

Został on przedstawiony na Sejmie w grudniu 1938 roku, gdy pierwszy plan 4-letni kończył się zgodnie z planem.

Sam minister Kwiatkowski mówił:

Okres I więc obejmuje lata 1939-1942, przy czym zadaniem naczelnym będzie dalsza rozbudowa potencjału obronnego. Produkcja ta ma osiągnąć w tym okresie najwyższą doskonałość techniczną i eksportową…

W okresie II, obejmującym lata 1942-45, dominować winno zagadnienie komunikacyjne. Koleje, mosty, drogi bite, drogi wodne śródlądowa i kanały, dalszy skok w rozbudowie Gdyni, motoryzacja i lotnictwo cywilne, produkcja samochodów-oto podstawowe cele drugiego okresu.

W okresie III-w latach 1945-48-sama logika celów narzuci nam nowe potrzeby, które zamykają sie w dwóch słowach:oświata ludowa i rolnictwo…W tym własnie 3-leciu należałoby skoncentrować największe środki materialne na rozbudowę szkolnictwa wiejskiego-powszechnego i zawodowego, na meliorację, na usprawnienie obrotu produktami rolnymi, na spotęgowanie i zróżnicowanie produkcji rolnej. Cegła, cement i żelazo w budownictwie wiejskim, maszyna w uprawie i produkcji-oto naczelne hasło tego okresu wsi polskiej, pozbawionej młodych analfabetów.[…]

Okres IV miałby wysunąć hasło: urbanizacja i uprzemysłowienie Polski. W tym okresie skoncentrowałyby się wielkie inwestycje miejskie, zagadnienia kultury i oświaty najwyższego rzędu, zagadnienia zdrowotne w miastach, a przede wszystkim ostateczna polonizacja struktury miast polskich…

[…]Wreszcie, w okresie V, sięgającym roku 1954, dominowałaby akcja o ujednolicenie struktury i dynamiki gospodarczej w Polsce. Byłby to okres walki o zatarcie granic pomiędzy Polską A i Polską B[…]

(935)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.