Rzeczpospolita – Niezłomni.com https://niezlomni.com Portal informacyjno-historyczny Sun, 03 Dec 2023 21:00:15 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.8 https://niezlomni.com/wp-content/uploads/2017/08/cropped-icon-260x260.png Rzeczpospolita – Niezłomni.com https://niezlomni.com 32 32 Piotr Rawicz odpowiedział na pytanie o różnicę między niemieckimi obozami koncentracyjnymi a Gułagiem https://niezlomni.com/cytat/piotr-rawicz-o-roznicy-miedzy-niemieckimi-obozami-a-gulagiem/ https://niezlomni.com/cytat/piotr-rawicz-o-roznicy-miedzy-niemieckimi-obozami-a-gulagiem/#respond Sun, 25 Feb 2018 05:03:30 +0000 https://niezlomni.com/?post_type=quote&p=47599

„Nie widzi pan różnicy pomiędzy niemieckimi obozami koncentracyjnymi a Gułagiem?" – dziennikarka spytała we wczesnych latach 70. francusko-polsko-żydowskiego pisarza Piotra Rawicza.

„Oczywiście, widzę wiele różnic – odpowiedział Rawicz – zaczynając od tego, że niemieckie już nie istnieją".

To był cios wymierzony w zachodnich lewaków, którzy ciągle sprzyjali Związkowi Sowieckiemu.

Irena Lasota, Złośliwe interpretacje Marca (,,Rzeczpospolita")

Artykuł Piotr Rawicz odpowiedział na pytanie o różnicę między niemieckimi obozami koncentracyjnymi a Gułagiem pochodzi z serwisu Niezłomni.com.

]]>
https://niezlomni.com/cytat/piotr-rawicz-o-roznicy-miedzy-niemieckimi-obozami-a-gulagiem/feed/ 0
Donald Tusk: To Macierewicz, Olszewski i Kaczyński mieli rację https://niezlomni.com/cytat/donald-tusk-to-macierewicz-olszewski-i-kaczynski-mieli-racje/ https://niezlomni.com/cytat/donald-tusk-to-macierewicz-olszewski-i-kaczynski-mieli-racje/#respond Sat, 17 Feb 2018 06:23:38 +0000 https://niezlomni.com/?post_type=quote&p=47303 Donald Tusk w rozmowie z Przekrojem ocenił, że jego formacja polityczna popełniła w 1989 roku grzech naiwności. – Sądziliśmy, że demokracja i niepodległość oznaczają też…

Artykuł Donald Tusk: To Macierewicz, Olszewski i Kaczyński mieli rację pochodzi z serwisu Niezłomni.com.

]]>
https://niezlomni.com/cytat/donald-tusk-to-macierewicz-olszewski-i-kaczynski-mieli-racje/feed/ 0
Jak Tadeusz Mazowiecki wściekał się na publikowanie w gazecie pomnika Lenina oblanego farbą https://niezlomni.com/cytat/tadeusz-mazowiecki-o-pomniku-lenina/ https://niezlomni.com/cytat/tadeusz-mazowiecki-o-pomniku-lenina/#respond Fri, 16 Feb 2018 14:10:39 +0000 https://niezlomni.com/?post_type=quote&p=47300 pomnik Włodzimierza Lenina / Wikipedia / Marcin Konsek

Jacek Moskwa o premierze Tadeuszu Mazowieckim:

„Czy jest pan Fikus?

– pytał szef rządu osobiście dzwoniąc do redakcji.

Sekretarka nauczyła się już odpowiadać, że naczelny właśnie wyszedł w ważnej sprawie.

– To pana Moskwę poproszę!

– niestety Tadeusz Mazowiecki również mnie znał osobiście.

To nie jest wasza prywatna gazeta! – słyszałem najczęściej w słuchawce. – To nie jest wasza prywatna gazeta, żeby pokazywać w niej na pierwszej stronie pomnik Lenina w Nowej Hucie oblany farbą i podpalony. W dodatku w przeddzień mojej wizyty w Moskwie!

Trochę racji w tym było, ale pokusę trudno było przezwyciężyć, bo zdjęcie wydało się wspaniałe.

– To nie jest wasza prywatna gazeta, aby profesor Zbigniew Brzeziński sugerował w niej, że jedynym kandydatem na prezydenta wolnej Polski jest Lech Wałęsa. Wojciech Jaruzelski zachowuje się całkiem lojalnie!”

Źródło: Jacek Moskwa, „Spiesz się powoli: Pierwsze miesiące rządu Tadeusza Mazowieckiego”, Rzeczpospolita: Plus-Minus, 11-12 września 2004

Artykuł Jak Tadeusz Mazowiecki wściekał się na publikowanie w gazecie pomnika Lenina oblanego farbą pochodzi z serwisu Niezłomni.com.

]]>
https://niezlomni.com/cytat/tadeusz-mazowiecki-o-pomniku-lenina/feed/ 0
Jadwiga Staniszkis o roli Geremka i Mazowieckiego podczas Sierpnia 1980. ,,Uważała pani, że doradcy manipulują robotnikami?” https://niezlomni.com/cytat/jadwiga-staniszkis-o-roli-geremka-i-mazowieckiego/ https://niezlomni.com/cytat/jadwiga-staniszkis-o-roli-geremka-i-mazowieckiego/#comments Sat, 10 Feb 2018 13:22:36 +0000 https://niezlomni.com/?post_type=quote&p=46944 Bronisław Geremek i Tadeusz Mazowiecki / fot. Wikipedia

Małgorzata Subotić: – Co pani robiła tam [w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r.] jako ekspert?
Jadwiga Staniszkis: – Pisałam część wystąpień, brałam udział w negocjacjach, buntowałam się, gdy przyjęto gorszą, niż można było, formułę kierowniczej roli partii. Byli tam już Mazowiecki, Geremek, którzy dotarli wcześniej. Zresztą ich droga była zupełnie inna. (...)
Część ekspertów była zachęcana przez ludzi władzy, by pojechali do stoczni. Nie po to, by byli konfidentami, lecz dlatego, że mieli podobną wyobraźnię, rozumieli, co to znaczy niezależny związek zawodowy w kategoriach ideologicznych, znali ograniczenia władzy. Robotnicy nie rozumieli, że powstanie takiego związku zawodowego łamie całą konstrukcję komunizmu, zgodnie z którą partia-państwo musi zastąpić i kapitalistów, i robotników, jest jedynym podmiotem władzy i jedynym historycznie istotnym podmiotem społecznym.

MS: – Mazowiecki, Geremek jechali tam więc, by załagodzić sytuację?
JS: – Tak.

MS: – Kiedy jednak przyjechali, chęć stonowania nastrojów im przeszła?
JS: – Niezupełnie, bo doskonale rozumieli, co oznaczają żądania niezależnych związków. I wiedzieli, że jeśli negocjacje się zaczną, to uzna się stronę robotniczą za niezależny podmiot. A to już oznaczało wygraną. W ostatnim rzucie na taśmę, pod naciskiem władzy, wprowadzili jednak zapis, że ta robotnicza reprezentacja uznaje kierowniczą rolę partii [komunistycznej] w społeczeństwie. Była szansa, aby przeszła formuła szczecińska, w której nie mówiło się wprost o kierowniczej roli partii, było tylko odwołanie do konstytucji. Dla strajkujących takie sformułowanie nie byłoby upokorzeniem. Ale Mazowiecki i Geremek uznali, że nie o to chodzi, że musi być dosłownie zapisana partia. I ja wtedy wystąpiłam z grupy negocjacyjnej.

MS: – Uważała pani, że doradcy manipulują robotnikami?
JS: – Nie nazywałabym tego tak ostro. Uważam, że doradcy nadużyli swojej przewagi intelektualnej, językowej.

Źródło: „W odświętnych ciuchach. Małgorzata Subotić rozmawia z Jadwigą Staniszkis“, Rzeczpospolita, Plus-Minus, 4-5 września 2004

Artykuł Jadwiga Staniszkis o roli Geremka i Mazowieckiego podczas Sierpnia 1980. ,,Uważała pani, że doradcy manipulują robotnikami?” pochodzi z serwisu Niezłomni.com.

]]>
https://niezlomni.com/cytat/jadwiga-staniszkis-o-roli-geremka-i-mazowieckiego/feed/ 1
Prof. Wieczorkiewicz: Nie chcieliśmy znaleźć się w sojuszu z Trzecią Rzeszą, a wylądowaliśmy w sojuszu z tak samo zbrodniczym Związkiem Sowieckim https://niezlomni.com/cytat/prof-wieczorkiewicz-o-sojuszu-polski-z-iii-rzesza/ https://niezlomni.com/cytat/prof-wieczorkiewicz-o-sojuszu-polski-z-iii-rzesza/#comments Sat, 10 Feb 2018 13:15:04 +0000 https://niezlomni.com/?post_type=quote&p=46933 Moje pokolenie patrzy na wydarzenia sprzed wojny z perspektywy 1941 czy 1943 roku. Z perspektywy okrutnej polityki niemieckiej uprawianej później w Polsce. Wydaje się rzeczą…

Artykuł Prof. Wieczorkiewicz: Nie chcieliśmy znaleźć się w sojuszu z Trzecią Rzeszą, a wylądowaliśmy w sojuszu z tak samo zbrodniczym Związkiem Sowieckim pochodzi z serwisu Niezłomni.com.

]]>
https://niezlomni.com/cytat/prof-wieczorkiewicz-o-sojuszu-polski-z-iii-rzesza/feed/ 1
Prof. Jan Marek Chodakiewicz: Jak fałszowano legendę NSZ https://niezlomni.com/cytat/prof-jan-marek-chodakiewicz-jak-falszowano-legende-nsz/ https://niezlomni.com/cytat/prof-jan-marek-chodakiewicz-jak-falszowano-legende-nsz/#respond Thu, 08 Feb 2018 16:44:33 +0000 https://niezlomni.com/?post_type=quote&p=46845 Jedną z przyczyn powstania i utrwalenia niekorzystnego wizerunku NSZ są dokonywane w PRL fałszerstwa dokumentów, dotyczących tej organizacji. Na przykład, aby zilustrować rzekomy przypadek współpracy…

Artykuł Prof. Jan Marek Chodakiewicz: Jak fałszowano legendę NSZ pochodzi z serwisu Niezłomni.com.

]]>
https://niezlomni.com/cytat/prof-jan-marek-chodakiewicz-jak-falszowano-legende-nsz/feed/ 0