Żołnierz AK, wbrew sprzeciwowi władz, osiągnął swój cel: na budynku, gdzie UB wykonywało wyroki śmierci, zawisła pamiątkowa tablica. Władzom nie podobały skróty: AK, NSZ, WiN, BOA

w Wojna o pamięć


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

akJak informuje Radio Szczecin, tablica upamiętniająca polskich patriotów zawisła na budynku aresztu śledczego przy ulicy Kaszubskiej w Szczecinie. To tam w czasach komunistycznego terroru mieściło się więzienie, w którym funkcjonariusze UB wykonali kilkadziesiąt wyroków śmierci na żołnierzach podziemia niepodległościowego.

Tablica to pomysł Ryszarda Staszkiewicza, żołnierza Armii Krajowej. Była gotowa już w kwietniu, ale wtedy Wojewódzki Komitet Ochrony Walk i Męczeństwa nie zgodził się, aby na tablicy były skróty: AK, WIN i BOA. Domagał się pełnych nazw organizacji, w których działali żołnierze.

Tymczasem Ryszard Staszkiewicz za wykonanie tablicy płacił sam. Stać go było tylko na taką, na której były skróty. Na nową – z pełnymi nazwami – nie miał już pieniędzy.

Po tym jak całą sytuację opisały media, komitet zmienił zdanie i zgodził się, aby na ścianie aresztu zawisła tablica ze skrótami. Jej uroczyste odsłonięcie planowane jest na wrzesień.

Stankiewicz sam był więźniem po II wojnie światowej. – Pamiętam, że cela miała 1,20 m na 3 m. Siedziałem w niej sam, przez trzy miesiące – wspomina.

źródło: Radio Szczecin

(55)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.