Portal informacyjno-historyczny

Zobacz wstrząsający izraelski film o żydowskich kapo, który został ocenzurowany w Niemczech. We Francji wywołał tak gwałtowne protesty, że program został zdjęty z anteny [WIDEO]

w Filmy dokumentalne/II wojna światowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Film Kapo z 2000 roku opowiada o żydowskich kapo pracujących dla nazistowskich Niemców w obozach koncentracyjnych. Produkcja wzbudziła ogromne kontrowersje, mimo to otrzymała nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego International Emmy Award.

Jeden z producentów filmu Danny Paran przyznał, że był zszokowany, kiedy poznał dogłębnie tematykę kolaboracji. Reżyser Dan Setton nie ukrywał, że przez długi czas cierpiał na bezsenność po tym, jak zrealizował film.

Reakcje na film były bardzo zróżnicowane: podczas pokazów został przyjęty z dużym zainteresowaniem przez młodszą część audytorium, natomiast starsza zareagowała oburzeniem. W Niemczech wyemitowano jedynie ocenzurowaną wersję filmu z obawy na reakcje, jakie może wywołać. We Francji sprzeciw wobec filmu był tak duży, że program La 25e Heure, w ramach którego film został wyemitowany, został zdjęty z anteny.

Mimo to film został uhonorowany tytułem najlepszego filmu dokumentalnego w 2000 r. (International Emmy Award) – to najwyższe odznaczenie dla izraelskiego filmu do tego roku.

źródło: Wikipedia

(89766)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

11 komentarzy

  • Wierzę, że większość Polaków którzy brali udział w holokałście robiła to żeby przeżyć. Tylko śmiecie mogły to robić z nienawiści.

   • Polak podejrzewam, że jesteś z narodu wybranego. Jeśli jesteś faktycznie Polakiem, to nieznającym definicji holokaustu. Gdybyś znał definicje, to idiotyzmów byś nie sugerował. Pozdrawiam & Szalom.

 1. zydzi gotowali posilki w aluminiowych garnkach, jak wiadomo pod wplywem wysokiej temperatury aluminium dostalo sie do pakarmu i jako neurotoksyna spowodowalo przedwczesna demencje, juz nie pamietaja jak ich wspolbracia Zydzi wykanczali, ale jesli masz dlug u takiego Zyda to pamiec go nie zawodzi.

 2. Film prześlizguje się po zagadnieniu niskich wyroków za zbrodnie kapo i policji Judeenratu. Dlaczego wydawano niskie wyroki oprawcom. To samo widzimy w Niemczech. Niemców można zrozumiec -ratuja swoich ,chocby zbrodniarzy. Żydzi tak dzisiaj czuli na Holokaust puszczali wolno zydowskich zwyrodnialców chocby zabijali. W filmie jest mowa o jednym kapo ,który dostaje karę śmierci, zmieniona na dozywocie. Jak to mozliwe ? Otóż w latach 50 tych wymyslono paragraf na który mogli powołac się zydzi zabijający innych żydów , Paragraf mówił – jeśli zabiłeś żyda a zrobiłes to by ratowac swoje zycie jesteś wolny . Wystarczyło przed sądem wypowiedziec tę formulę . To jest odpowiedż na zagadke tego filmu.
  Jeszcze jeden obraz szokuje,mianowicie zachowanie trzech funkcyjnych kobiet kapo . One nie zmieniły sie od tamtego czasu. Swoje czyny przewrotnie tłumacza jako pomoc innym wieżniom. Nie maja sobie nic do zarzucenia. To obraz wypisz wymaluj jak ukrainskich reportazy o hierojach z UPA. Oni podobnie jak SSmani nie maja sobie nic do zarzucenia ,nawet sie tym chełpią. Porażające.

 3. Od młodości zawsze zastanawiało mnie dlaczego Żydzi nie buntowali się ,nie podejmowali walki z Niemcami a szli do obozów i komór gazowych jak ludzie pozbawieni woli życia i walki o swoje życie. Czy to religia nakazywała im takie postępowanie?Czy szli do tych komór bo uważali ,ze taka jest wola Boga?Część Żydów kierując się tylko chęcią przeżycia oddała się w służbę Niemcom i postępowała ze swoimi pobratymcami gorzej jak esesmani. Widać to na kronikach dokumentalnych. Żydzi nie starali się walczyć sami o swoje życie a dziś maja pretensje do Polaków,którym za pomoc im udzielana groziła śmierć. Mimo to tylko w Polsce państwo podziemne starało się im pomagać oraz wielu Polaków pomagało im z narażeniem własnego życia .W całej Europie poza Polską Żydzi nie mieli tak sprzyjających warunków do życia przed 1939 rokiem a mimo to po wojnie a nawet i w czasie jej trwania gorliwie współpracowali z NKWD i po wojnie gorliwie i z cała premedytacją niszczyli polskich patriotów.Pod zmienionymi nazwiskami do dziś oni sami a teraz ich potomkowie kręcą się w elitach władzy w Polsce i zamiast być wdzięczni Polakom bez końca nas atakują i bez przerwy mają roszczenia materialne.Niech o re roszczenia zwracają się do tych adresatów,którzy zrabowali i zrujnowali Polskę.

 4. Oceniamy ofiary wojny z perspektywy sytych obywateli pokoju. Co my wiemy o czasach bestialskiego hitleryzmu i życiu pod presją wszechobecnej śmierci…?
  To nie były warunki do NORMALNEGO ZACHOWANIA, reakcji itp choć wielu wspięło się na te szczyty.
  Nie potrafimy w biurze stanąc po stronie mobingowanego pracownika, nie obronimy bitego na ulicy pijaczka, nie zareagujemy, gdy ktos leży na ławce… ale walczylibyśmy gołymi pięściami w obozie zagłady….
  Dziwimy się, bo nie potrafimy sobie wyobrazić, że ekstreamlane warunki stworzyły ekstremalnych bandziorów w typie kapo.
  Rozejrzyjcie się w koło, znacie kogoś kto odda życie za sąsiada, współpracownika czy kibica…?
  Nie można zapomnieć, że za całe zwyrodnialstwo tamtych czasów odpowiadają hitlerowskie Niemcy, to oni rozpoczęli lawinę śmierci, wciągając musowo pozostałych.
  Jakoś się tak dziwnie dzieje, że za łby biorą się OFIARY, a prawdziwy WINOWAJCA śmieje w ukryciu…

 5. Proszę o linki do filmów tylko w języku angielskim i bez polskiego lektora. Dla odświeżenia pamięci należy wysyłać maile za granicę i pokazać im te filmy. Wysyłajcie te maile do Jerusalem Post, Haretzz..redakcji gazet na całym świecie..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Centrum preferencji prywatności

Polityka Prywatności Google

W celu podwyższenia jakości prezentowanych treści nasze Serwisy korzystają z usług firmy Google takich jak Google AdSense (usługi reklamowe), Google Analytics (analiza) oraz YouTube (zamieszczenie wideo). Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie dane zbierane są przez Google oraz jak możesz nimi zarządzać przejdź tutaj: https://policies.google.com/technologies/partner-sites

Idź na górę