Portal informacyjno-historyczny

Jak zginął brat Wiesława Chrzanowskiego. Zakamuflowana komórka AK została zadenuncjowana przez żydowskie agentki gestapo

w II wojna światowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

19 lutego 1944 r. żydowskie konfidentki Gestapo zadenuncjowały komórkę AK zakamuflowaną w biurze transportowym „Auto-Sped” (de facto ośrodek łączności AK na województwa północno-wschodnie) w Warszawie. Żołnierze konspiracji zostali aresztowani a następnie rozstrzelani. Jednym z nich był brat Wiesława Chrzanowskiego.

Tak mówił o całej sytuacji Chrzanowski na antenie Polskiego Radia:

Brat i ja byliśmy w AK w batalionie Gustaw. Brat skończył szkołę podoficerską, ja podchorążówkę, więc był kapralem. Niestety, rzecz tragiczna: tam w biurze Auto-Sped wprowadzono dwie urzędniczki, które były niby uciekinierkami z getta. Ale była taka żydowska grupa stworzona przez Gestapo (grupa Leona Skosowskiego) . Zresztą ich później wszystkich wykończyli. I one tam niby były zadekowane, ale one go wydały – i wszyscy zostali aresztowani i nikt z życiem nie wyszedł. Brat w tym momencie tam był – to był 19 luty 1944, a moment rozstrzelania 21 marzec 1944. A 6 skończył 19 lat na Pawiaku. Przeżył dwa tygodnie 20. roku życia. Alicja Hubner (znajoma brata Wiesława Chrzanowskiego, z którą prowadził działalność konspiracyjną – red.) też rozstrzelana. Później mieliśmy tylko jedną informację z więzienia, bo wyszedł siedzący z nim razem brat Mieczysława Fogga i pewne rzeczy przekazywał, że brat jeszcze wieczorem miał referaty dla współwięźniów, jak urządzić Polskę po wojnie….

Zmarły 29 kwietnia 2012 r. Wiesław Chrzanowski to żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski, polityk, założyciel i pierwszy prezes ZChN, poseł i marszałek Sejmu I kadencji, senator IV kadencji, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. Kawaler Orderu Orła Białego.

(2900)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę