Zaskakujące słowa wiceministra MON: ,,Francuzi to ludzie, którzy uczyli się od nas jeść widelcem”. Jak było naprawdę [WIDEO]

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

To raczej kompromitacja i pokaz „klasy” Francuzów. Strona francuska dawno temu zapraszała nas oficjalnie. Teraz nas wyprasza – mówił wiceszef MON Bartosz Kownacki na antenie TVN. Nawiązał w ten sposób do sposobu, w jaki polska delegacja została potraktowana na targach Euronaval w Paryżu.

Taka notka pojawia się w polskiej Wikipedii w biogramie Henryka Walezego:

Zderzenie kultur
Krótkie panowanie Henryka Walezego na Wawelu było prawdziwym zderzeniem cywilizacyjnym pomiędzy rzeczywistością polską a francuską. Młodego króla i jego francuską świtę dziwiły urządzane przez polskich poddanych pijatyki, rozczarowało ubóstwo polskich wsi i surowy klimat kraju. Polacy natomiast uważali Francuzów za zniewieściałych, władcy mieli za złe cudzoziemskie stroje i zamiłowanie do biżuterii.

Co ciekawe, pod wieloma względami ówczesna Polska wyprzedzała Francję. Właśnie na Wawelu Walezy po raz pierwszy zobaczył wychodki, z których nieczystości odprowadzano poza zamkowe mury, i po powrocie do Francji nakazał zbudowanie takich urządzeń w Luwrze i innych pałacach[potrzebny przypis]. Minęło jednak sporo czasu, zanim francuscy panowie i dworzanie przyzwyczaili się do tej nowinki technicznej, zaprzestając załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych do kominków i zamkowych sieni. Tak samo sprawa wyglądała z łaźnią (wanna i kurki z ciepłą i zimną wodą), a także widelcem – tych wynalazków Francuzi również nie znali.

Tyle Wikipedia. Aby oddać sprawiedliwość Francuzom warto przypomnieć jednak, że już w XIV wieku jeden z władców Francji chwalił się kolekcją dwunastu widelców. A matka walezego Katarzyna Medycejska z Włoch do Francji przywiozła zwyczaj posługiwania się sztućcami, przechowywanymi w specjalnym pudełeczku.

Tak Francuzi odegrali się na Polakach za brak zakupu Caracali. Polski MON dostał następujące pismo…

(3236)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.