Zaskakujące słowa minister Rady Europy o Polakach i Węgrach. Andrzej Duda bił brawo [WIDEO]

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Prezydent Andrzej Duda przebywa w z wizytą w siedzibie Rady Europy w związku z 25. rocznicą przystąpienia Polski do tej organizacji. Na powitanie usłyszał usłyszał od Minister RE: Polak, Węgier, dwa bratanki…

Polak, Węgier — dwa bratanki,
i do szabli, i do szklanki,
oba zuchy, oba żwawi,
niech im Pan Bóg błogosławi

– mówiła minister.

Później głos zabrał prezydent. – Przystąpienie do Rady Europy było dla Polski znakiem wolności i powrotu do europejskiego kręgu kulturowego, do krajów Zachodu, ale przede wszystkim do krajów demokratycznych, wolnych – powiedział Duda.

– Wstąpienie to było dla nas wtedy znakiem wolności, znakiem powrotu – podkreślam: powrotu – do rodziny krajów europejskiego, w pełnym tego słowa znaczeniu, kręgu kulturowego, do krajów Zachodu, ale przede wszystkim do krajów demokratycznych, krajów wolnych – powiedział prezydent na spotkaniu z Komitetem Delegatów Ministrów w Radzie Europy.

Andrzej Duda podkreślił, że „Polacy zawsze mieli wolność w sercu”, ale w Polsce ta wolność nie zawsze istniała w sensie instytucjonalnym i prawnym. – Po 1989 r. ta wolność do Polski wraca. Rada Europy uznała de facto Polskę jako państwo wolne i demokratyczne po tym, jak w Polsce odbyły się rzeczywiście powszechne, wolne i równe, a więc demokratyczne, wybory do parlamentu – zaznaczył Andrzej Duda.

– To wtedy Rada Europy uznała, że jesteśmy państwem rzeczywiście wolnym i rzeczywiście demokratycznym, kiedy władza faktycznie pochodzi z wyboru narodu i ma pełną legitymację społeczną do decydowania o dalszych losach państwa i o kierunku, w jakim to państwo podąża. Zmiana, której wtedy dokonywaliśmy i której – mam poczucie – cały czas dokonujemy, przemiana Polski w państwo dostatnie, rzeczywiście w pełni suwerenne, wolne, niepodległe, ona właśnie pod takimi hasłami przebiegała: wolności, suwerenności, niepodległości, ale także – co bardzo ważne – solidarności. Bo solidarność była, jest i – wierzę w to głęboko – będzie dla nas, Polaków, takim pomnikiem i wielkim symbolem – powiedział prezydent.

źródło: Prezydent.pl

(13605)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.