ZAPROSZENIE: Prezentacja nieznanych dokumentów batalionów „Zośka” i „Parasol” w Archiwum Akt Nowych

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

31 stycznia (wtorek) 2017 r. o godz. 12.00-12.45 w Archiwum Akt Nowych w Warszawie przy ul. Hankiewicza 1 w sali im. Józefa Stojanowskiego odbędzie się prezentacja nieznanych dokumentów batalionów Armii Krajowej „Zośka” i „Parasol”.

Na przekazane dokumenty składają się:

Komplet dokumentów z przygotowania Specjalnej Akcji Bojowej KOPPE z 11 lipca 1944 r. – (oryginalna mapa używana przez uczestników akcji, dokumenty finansowe z wydatkami poniesionymi w czasie przygotowania akcji, wykazy podróży żołnierzy Batalionu „Parasol” pomiędzy Warszawą i Krakowem, notatki, rozkazy, meldunki Stanisława Leopolda ps. Rafał, Haliny Grabowskiej ps. Zeta (Ewa), Wojciecha Czerwińskiego ps. Orlik.

Obszerne materiały szkolenia wojskowego i samochodowego przygotowane i opracowane przez instruktora samochodowego pchor. Kazimierza Glazera ps. Sam z komórki Moto, Mariana Buczyńskiego ps. Zapiewajło.

Żołnierz Batalionu AK „Parasol” Zbigniew Ostoja-Rylski ps. Brzoza przekaże również oryginalne dokumenty Batalionu AK „Zośka”, w tym historyczny dokument z 1 września 1943 r. podpisany przez Ryszarda Białousa ps. Jerzy powołujący do życia Batalion AK o nazwie „Zośka”.

AAN

(265)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.