Wzruszające zdjęcia – ostatni szczery uśmiech wśród beznadziei zła, zwątpienia i wielkiej tragedii [foto]

w Historia na zdjęciach i filmach


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Oto zdjęcia wykonane przez Hugo Jaegera, osobistego fotografa Adolfa Hitlera w 1939 i 1940 roku. Opublikował je magazyn „Time”.

[flagallery gid=1 skin=phantom_js]

 

Jaeger, w przeciwieństwie do innych fotografii, nie uwiecznia sił zbrojnych, które z triumfem wkroczyły na podbite ziemie. Widać Polaków i Żydów, którzy podczas codziennych zajęć często uśmiechają się i nie wydają się przestraszeni lub speszeni obecnością fotografa.

To ostatnie takie chwile, kiedy ludność może cieszyć się ostatkami wolności. 15 czerwca 1940 r. na terenie Kutna ludność żydowska (8000) została przemieszczona do getta. 19 marca 1942 r. później zostało ono zlikwidowane. Większość Żydów zginęła w obozie śmierci w Chełmnie (Kulmhof), szczęśliwcy zdołali uciec, bardzo często ukrywani przez polskich sąsiadów, którzy z narażeniem życia ratowali ich przed pewną śmiercią w komorach gazowych.

Z kolei z Warszawy w transportach do Treblinki odjechało w pociągach 300 tys. Żydów. Nie można oczywiście zapominać o męczeństwie Polaków, traktowanych przez Niemców w sposób niespotykanie okrutny.

Niepojęte, kiedy patrzymy na te zdjęcia, że uwiecznieni na nich ludzie, niebawem umrą albo na tyfus, z głodu, rozstrzelani albo nigdy nie wrócą do domów po ulicznej łapance…

(59)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.