Wyjątkowy kościół niszczeje na Dolnym Śląsku. Mógł być unikatową atrakcją, nie tylko na skalę regionu. Wcześniej trzymano tam świnie i bydło… [foto+wideo]

w Dolny Śląsk


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

kosUnikatowy w światowej skali kościół ewangelicki niszczeje na Dolnym Śląsku, a dokładnie w Żeliszowie (niewielka wieś pomiędzy Lwówkiem Śląskim, a Bolesławcem). Wybudowany w 1797 roku, do końca wojny wciąż funkcjonował jako miejsce kultu.


View Larger Map

Prawdopodobnie świątynię zaprojektował znany architekt Carl Gotthard Langhans, autor chociażby słynnej Bramy Brandenburskiej.

Nietypowy, bo wzniesiony na planie elipsy kształt, czyni ją niewątpliwie pięknym obiektem – wręcz niespotykanym. Wnętrze tj. balkony i filary zbudowane są z drewna.

kos2

Obecnie kościół znajduje się w stanie daleko posuniętej degradacji z opustoszałym wnętrzem i dziurawym dachem. Przejęła go Fundacja Twoje Dziedzictwo, która zbiera fundusze na jego remont. Pierwszym etapie ma być odbudowa dachu.

Tuż przy kościółku znajduje się zaniedbany cmentarz z licznymi grobowcami (niestety odsłoniętymi płytami, wewnątrz których można napotkać szczątki szkieletów).

kos3kos4kos5
kos6
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
kos8
kos9

(120)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.