Mapa sztabowa z planami ataku na Europę północno-zachodnią, foto: Ze zbiorów IPN

Wraz z sowiecką ofensywą wojsko PRL miało atakować północne Niemcy, Danię i Holandię. O idei Frontu Polskiego, która była aktualna do końca PRL-u

w PRL


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

W czasach PRL uzależnione od Sowietów Wojsko Polskie miało – w ramach tzw. Frontu Polskiego – atakować północne Niemcy, Danię i Holandię

Wojska Frontu Polskiego miały być wyposażone w 177 taktycznych rakiet jądrowych i 17 atomowych bomb lotniczych. Uderzenia nuklearne planowano m.in. na Kopenhagę, Bremę, Amsterdam, Rotterdam i Antwerpię.

Front Polski miał dysponować siłą 2700 czołgów, 2459 dział i moździerzy i 417 samolotów. Informacje te zawiera artykuł Daniela Koresia „Front Polski”, zamieszczony w pierwszym numerze „pamięci.pl” – pisma IPN.

Jak pisze Daniel Koreś „latem 1944 roku, u zarania istnienia Armii Polskiej w ZSRS, wśród jej kadry dowódczej oraz przywódców Polskiej Partii Robotniczej, pojawił się zamysł zorganizowania (na wzór sowiecki) wyższego związku operacyjnego: Frontu Polskiego”. Miał on stać się symbolem znaczenia ludowego polskiego wojska jako najważniejszego sojusznika Armii Czerwonej.

Gdy władza komunistyczna w Polsce okrzepła, plany stały się bardziej realne i miały na celu wojnę z Zachodem. W różnych postaciach idea Frontu Polskiego była aktualna do końca panowania komunistów w Polsce, a jego kres formalnie położyło dopiero rozwiązanie struktur Układu Warszawskiego w lutym 1991 roku.

W latach siedemdziesiątych XX wieku planowano przeznaczyć na potrzeby Frontu Polskiego około 600 tysięcy polskich żołnierzy. Choć plan Front Polskiego miał założenie „odparcia ataku”, to, jak wspominał po latach jeden z uczestników ćwiczeń, „obrony nie przewidywano”.

Front Polski był również formą uzależnienia polskich sił zbrojnych od Sowietów.

Mapa sztabowa z planami ataku na Europę północno-zachodnią, foto: Ze zbiorów IPN
Mapa sztabowa z planami ataku na Europę północno-zachodnią, foto: Ze zbiorów IPN

źródło: Polskie Radio

(220)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.