fot. Wikipedia / Narendra Mod / Plumoyr

Włochy vs Polska: w pierwszym z tych krajów nie szanuje się głosów wyborców, ale Unia martwi się o… Polskę. ,,Wybory wyborami, ale okazuje się, że eurokraci wiedzą swoje…”

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Włochy wstrząsane są kryzysem. Udało się w końcu powołać większościową koalicję, ale ,,nie” powiedział prounijny prezydent Sergio Mattarella. Sprzeciwił się nominacji na ministra gospodarki polityka, który walczy z walutą euro nazywając ją ,,niemiecką klatką”. I jednocześnie na premiera wyznaczył prounijnego premiera-technokratę. – Wybory wyborami, ale okazuje się, że eurokraci wiedzą swoje, a prezydent Włoch, nawet łamiąc swoje kompetencje, ma prawo zmienić wyrok wyborców na bardziej europejski – komentuje Rafał Ziemkiewicz.

Prezydent rozbił sojusz Ruchu 5 Gwiazd i Ligi, którzy przez media głównego nurtu nazywane są populistycznymi. Zablokowanie władz pochodzących z wyborów kosztem nominowania wygodnego Brukseli polityka nikogo w Europie nie niepokoi. Powód? Liga i Ruch 5 Gwiazd chciały dokonać zmian w stosunkach z UE. Zarzucają Brukseli osłabianie ich kraju, nie ukrywając: ,,w Europie potrzebują Włoch drugiej ligi, które płacą i są zniewolone”.

Zapowiadane zmiany budziły niepokój, stąd ruch prezydenta, który tłumaczył, że chciał rozstrzygnąć fiasko. A że posunął się do niedemokratycznego rozwiązania?

jakby kto pytał, to w Polsce demokracja jest zagrożona

– podkreśla Rafał Ziemkiewicz, pokazując kontrast między stanowiskiem Unii wobec naszego kraju a milczącej zgodzie na wybór swojego kandydata. To Carlo Cottarelli, nowo wybrany premier, a wcześniej były urzędnik Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Wcześniej pełnił rolę eksperta, który doradzał, jak zmniejszać wydatki publiczne i proponował sposoby oszczędzania pieniędzy.

To bardzo zły dzień dla Włoch i dla demokracji

– komentował szef prawicowej Ligi Matteo Salvini, ale tym razem demokracja nie jest priorytetem Unii.

Ludzie na ulicy mówią mi: „po co głosować, skoro potem inni decydują za nas” –

dodawał. Czy można wyobrazić sobie lepszy komentarz do tego, jaką karykaturą demokracji staje się powoli Unia…

źródło: Onet.pl / TVN24 / Do Rzeczy

(2010)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.