Są młodzi, którzy idą z pałą i wołają: „Wygonić Żyda”, „Wygonić Araba”, „Kopnij, podpal, zbij obcych” – mówi publicysta Witold Bereś w rozmowie z „Polska The Times”.
Bereś ocenia sytuacja w Polsce. Twierdzi, że brakuje w Polsce ludzi z obozu „liberalno-demokratycznego – są za to młodzi ludzie:
którzy idą z pałą i wołają: „Wygonić Żyda”, „Wygonić Araba”, „Kopnij, podpal, zbij obcych”. To są młodzi, którzy idą na stadion, mają wsparcie w kościele. W tym sensie jest tylko gorzej niż lepiej. […] Moja mądra żona: „Może przyjść taki czas, że będziesz chyłkiem przemykał się pod ścianami w swoim własnym kraju”. Naprawdę: będzie gorzej.
Bereś twierdzi, że Polskę może czekać nawet wojna domowa:
uważam, że jesteśmy na krawędzi czegoś strasznego. Rok temu mówiłem o tym, że czarne chmury nadchodzą. Czarne chmury przeszły, tylko, że widać Mordor. […] Ja uważam, że wina i zło leży po prawej stronie i należy to powstrzymać.
[…] Jeśli nie zaczniemy w Polsce myśleć nad tym, co nas łączy, to za chwilę jedynym sposobem zasypania rowów będzie rozlew krwi. Tylko krew wypełni te rowy, które dzielą Polskę. Czego tak naprawdę nikt nie chce.
Bereś wyraził także opinię na temat Jarosława Kaczyńskiego:
Jarosław Kaczyński ma taką cechę, która w moich oczach jest paskudna: zawsze chowa się za cudzymi plecami. Jest stan wojenny – siedzi u mamy. PiS wygrywa wybory – nie zostaje premierem, tylko kogoś wysuwa. Trzeba rozpocząć kampanię wyborczą w Katyniu – jedzie brat. To jest słabe.
Witold Bereś (ur. 6 maja 1960 w Bytomiu) – polski dziennikarz, autor książek oraz scenarzysta i producent filmowy. Studiował filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. prowadził podziemne pismo „Promieniści”, w następnej dekadzie współpracował z „Tygodnikiem Powszechnym”. Krótko był szefem publicystyki w TVP 1. Przez lata związany z radiem RMF, na łamach „Gazety Wyborczej” publikował satyryczne felietony pisane wspólnie z Jerzym Skoczylasem. Wraz z Kazimierą Szczuką i Tomaszem Łubieńskim prowadził magazyn kulturalny Dobre książki. Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek, w tym kilku w formie wywiadu-rzeki, m.in. z Czesławem Kiszczakiem, Krzysztofem Kozłowskim oraz Januszem Onyszkiewiczem. W 2000 wydał Czwartą władzę, zbiór tekstów o najważniejszych wydarzeniach medialnych w Polsce w latach 1989-1999. Wspólnie z Krzysztofem Burnetko jest autorem tomu poświęconego wybitnemu reporterowi Kapuściński: Nie ogarniam świata. W 1997 wspólnie z Arturem Więckiem założył firmę producencką Bereś & Baron Media Productions. Firma realizowała programy dla telewizji (m.in. Historia filozofii po góralsku według ks. Józefa Tischnera). Więcek i Bereś wspólnie nakręcili także kilka filmów (Anioł w Krakowie, Zakochany Anioł).
biogram za Lubimyczytać.pl
(502)
Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie. Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com
Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.