Na wieczną wartę odszedł 99-letni rotmistrz Feliks Hodun

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Z ogromnym żalem informujemy, że 5 sierpnia 2016 roku na wieczną wartę odszedł 99-letni rotmistrz Feliks Hodun ps.”Huragan”, uczestnik wojny obronnej 1939 roku, bitwy pod Dolistowem, podoficer broni i wyszkolenia Armii Krajowej. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 8 sierpnia o godzinie 13.00 w kościele pw. Wszystkich Świętych w Białymstoku – informuje Głos Bohatera.

Feliks Hodun – urodzony w 1917 roku w patriotycznej rodzinie w Długołęce. W 1932 mając wstępuje do organizacji konnego przysposobienia obronnego Krakusy. W 1935 roku na ochotnika wstępuje do 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie, gdzie rok później kończy Szkołę Podoficerską z awansem na stopień kaprala. Od września stacjonuje w ramach 3 Szwadronu Pułku w Osowcu. W ramach mobilizacji przedwrześniowej szwadron skierowany jest do Izabelina koło Wołkowyska. Bierze udział w obronie Grodna. W trakcie działań wojennych – awansuje na plutonowego.

29 września bierze udział w walce pod Dolistowem dostaje się do niewoli sowieckiej z której udaje mu się zbiec. Już w grudniu 1939 roku jest zaprzysiężony w ramach Związku Walki Zbrojnej pełni funkcję podoficera broni i wyszkolenia. W maju 1944 roku rozkazem Pułkownika Władysława Liniarskiego awansowany do starszego sierżanta, otrzymuje Krzyż Walecznych. Po wkroczeniu Armii Czerwonej za zgodą komendy Armii Krajowej jest skierowany do Służby Ochrony Kolei.

W sierpniu 1945 aresztowany przez UB w Białymstoku – wytrzymuje presję i bez aktu oskarżenia zostaje zwolniony.
W 1947 ujawnia się na mocy amnestii wraz z całą kompanią WiN-u z Długołęki.

W późniejszym okresie przenosi się do Wysokiego Mazowieckiego a później do Białegostoku gdzie podejmuje pracę w Banku Rolnym oraz Powiatowym Zarządzie Dróg. W 1978 przechodzi na emeryturę. Przez cały ten czas swej pracy zawodowej znosi wypominanie mu sanacyjnej przeszłości. W maju 1999 roku awansuje na Podporucznika a następnie Rotmistrza. Do ostatnich dni czuł się Polskim Kawalerzystą…

(2118)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.