Węgrzy pozostają w ostrym konflikcie z Ukrainą. Polska zajęła stanowisko w sporze. Ta decyzja odbije się na relacjach polsko-węgierskich?

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Węgry pozostają w sporze dyplomatycznym z Ukrainą. Tymczasem strona polska ogłosiła, że nie poprze węgierskiego wniosku o rewizję umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą.

Węgrzy są oburzeni nową ukraińską ustawą dotyczącą oświaty. Ich zdaniem stwarza ona dla mieszkających na Ukrainie Węgrów i innych mniejszości gorszą sytuację w niż ta, jaka panowała w czasach ZSRS. Język mniejszości może być nauczany tylko w przedszkolach państwowych i klasach początkowych (I-IV).

Stąd inicjatywa szefa węgierskiej dyplomacji Petera Szijjarto, który wystąpił z inicjatywą rewizji układu o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską z powodu reformy naruszającej zdaniem Węgrów prawa mniejszości narodowych. Tymczasem nie może w tych staraniach liczyć na Polskę.

Polskie władze są przeciwne przeglądowi umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską

– podała ukraińska agencja informacyjna Ukrinform.

Polska nie widzi możliwości przeglądu Umowy o stowarzyszeniu czy Umowy o pogłębieniu strefy wolnego handlu z Ukrainą. Strona polska zachęca partnerów z Węgier i Ukrainy do rozwiązania spornej sprawy ustawy o oświacie drogą dialogu z uwzględnieniem poszanowania praw mniejszości i uwzględnieniem międzynarodowych i dwustronnych umów

– napisało polskie MSZ, zaznaczając, że specyfika nauczania polskiego języka na Ukrainie jest inna od specyfiki nauczania języka węgierskiego.

źródło: Kresy.pl

(4869)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.