Portal informacyjno-historyczny

definicja antysemity wg Węgrów definicja antysemity wg Węgrów / fot. Wikipedia / screen TV

Jaka jest węgierska definicja antysemity? Anegdota wybitnego historyka żydowskiego pochodzenia

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Dr Wojciech J. Muszyński, historyk i pracownik naukowy IPN, w rozmowie z wPolityce.pl wspomina swoją współpracę z prof. Herbertem Romersteinem, naukowcem żydowskiego pochodzenia, który większość swojego życia poświęcił walce z komunizmem. Opowiada, jak podchodził do kwestii żydowskich, a także jak wyglądała jego rozmowa z przedstawicielką środowisk banderowskich.

Jak wybitny historyk podchodził do kwestii antysemityzmu sprzed wojny, tak często przywoływanego jako argument w bieżących dyskusjach?

Rozumiał, że tam gdzie jest duża i silna mniejszość pojawiają się konflikty. Antagonizmy polskiej większości z żydowską mniejszością polegały na tym, że opanowała ona pewne dziedziny handlu i usług jest kwestią oczywistą, że to do tego może się sprowadzać, że antagonizmy między nimi będą. Herbert nie uważał, że antagonizm, który był w latach 30 XX wieku przekłada się na współczesność

– mówił, przytaczając anegdotkę, która zdaniem Muszyńskiego ilustruje stosunek Romersteina do antysemityzmu.

Wojtek, znasz węgierską definicję antysemitów? – zapytał. Nie znam – odpowiedziałem. – Antysemita, według Węgrów, nienawidzi Żydów bardziej niż potrzeba – powiedział

– przypomina. Muszyński ma niebagatelny wkład w walkę z kłamstwami Grossa. Jak do tego podchodził Romerstein?

Uważał, że Gross i jego środowisko to neostalinowcy, którzy wykorzystują pewne tezy propagandy stalinowskiej adaptując je do nowej mody, do postmodernizmu. Herbert uważał, że istnieje jedna prawda obiektywna i należy jej bronić. Najistotniejszym elementem tej prawdy było to, że komunizm jest złem i trzeba go zniszczyć. Miał na myśli szeroko pojęty komunizm. Nie tylko Sowiety i ich satelity, ale także środowisko komunistyczne w USA, które było według niego bardzo silne. Przykładem tej siły był w jego ocenie był wybór Obamy na prezydenta USA. Uważał Obamę za produkt środowiska komunistycznego, który wychował się wśród tych ludzi od dziecka

Muszyński przypomina także inną rozmowę Romersteina z panią Stećko, nieformalną szefową środowisk banderowskich w Kanadzie w latach 70.

Powiedziała: Herb, Twój dziadek pochodzi spod Odessy, a babcia spod Winnicy. – Masz świetne informacje – odpowiedział Herbert. – Właściwie to ty jest Ukraińcem – dodała pani Stećko. Na to odpowiedział Herb – Czy nazwałabyś mnie Ukraińcem w 1941 r.? Zafrasowała się, zrobiła głupią minę i powiedziała: Wtedy wszyscy byliśmy głupi.

cały wywiad na wPolityce.pl

(3511)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę