Według mediów, mieli uciekać z Polski, ale stało się coś zupełnie innego. Polska na drugim miejscu w Europie. ,,Może poważny kapitał woli kraje, gdzie walczy się z korupcją?”

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Zagraniczne firmy miały uciekać z Polski, gdy władze przejmie Prawo i Sprawiedliwość. Okazuje się jednak, że dzieje się zupełnie inaczej, a inwestorzy nie boją się PiS.

Firm spoza Polski, które działają na terenie naszego kraju, nie dotknęło załamanie inwestycyjne, które miało miejsce w 2016 roku. Na rozwój działalności przeznaczyły one więcej niż rok wcześniej.

Wartość ogłoszonych w 2016 roku inwestycji zagranicznych w Polsce wyniosła 9,9 mld dol., o 74 proc. więcej niż przed rokiem. To zapewniło Polsce 5. miejsce na liście największych odbiorców inwestycji zagranicznych w Europie. Pod względem tempa wzrostu ich wartości lepsze były tylko Węgry

– pisze „Rzeczpospolita”, powołując się na raport przygotowany przez fDi Intelligence, pion analityczny „Financial Times”.

Wzrósł też udział Polski w całkowitej wartości zagranicznych inwestycji w Europie. Z 3 procent w 2015 roku podwoił się w ciągu 12 miesięcy. Mniejszy napływ kapitału zanotowały większe gospodarki niż polska – turecka (8,8 mld dol.) oraz hiszpańska (8,5 mln dol.). Zdecydowanym liderem pozostaje Wielka Brytania, gdzie zagraniczne firmy zainwestowały już 34,8 mld dol, ale wpływ Brexitu staje się już wyraźnie widoczny, bo w ciągu roku zanotowano znaczący spadek ilości inwestycji. O 26 procent spadły też inwestycje w Niemczech, a w efekcie nasi zachodni sąsiedzi odnotowali wartość niewiele wyższą od Polski – 10,3 mld dol.

Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych determinuje głównie atrakcyjność danej gospodarki w regionie, czyli takie czynniki, jak tempo wzrostu PKB, wielkość rynku zbytu i dostęp do siły roboczej. Dobre wyniki polskiej gospodarki, czyli wysoki na tle innych państw UE wzrost gospodarczy pomimo spowolnienia, a także duży rynek zbytu i rynek pracy, to wciąż spore atuty Polski, które są w stanie przyciągać kapitał zagraniczny

– powiedział Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millenium.

Może jednak poważny kapitał woli kraje, gdzie walczy się z korupcją?

– zastanawia się prof. Michał Jerzy Wojciechowski.

Wygląda więc na to, że Polska stała się bardzo atrakcyjnym krajem dla zagranicznych inwestorów, którzy nie wystraszyli się zmiany rządu w naszym kraju. Eksperci szacują, że rok 2017 może być jeszcze lepszy.

(3757)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.