Portal informacyjno-historyczny

W Polsce jak w Rosji, bo policja rozpędziła zgromadzenia broniące LGBT? Oto jak było naprawdę [FOTO]

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

W pięciu polskich miastach odbyły się akcje solidarnościowe w odpowiedzi na prześladowania osób LGBT w Czeczenii. Okazało się jednak, że nie wszystkie zgromadzenia ze zorganizowanych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu były legalne. Policja musiała reagować, ale nie ma mowy o rozpędzaniu, jak chcieliby przekazać opinii publicznej organizatorzy.

Akcje organizowane przez Kampanię Przeciwko Homofobii miały pokazać solidarność z homoseksualnymi osobami prześladowanymi w Czeczenii. Rosyjskie media donoszą o porwaniach, torturach, a nawet morderstwach. Problem w tym, że zgromadzenia w Warszawie i Wrocławiu pod hasłem „Solidarnie z ofiarami homofobii w Czeczenii” w polskich miastach były nielegalne. Organizatorzy informują o rozpędzaniu manifestujących, ale nawet z ich relacji nie wynika, że do tego doszło.

Przyszliśmy na miejsce i policja poinformowała, że jeżeli otworzymy tę manifestację, to sprawa zostanie skierowana do sądu

– powiedziała NaTemat.pl Anna Smarzyńska ze Stowarzyszenie Kultura Równości. Dopiero po chwili dodała, że zgromadzenie we Wrocławiu nie zostało zgłoszone w odpowiednim trybie, a na spontaniczną akcję policja nie wydała zgody. Portal Tomasza Lisa alarmował:

Oto dowód, że Polska upodabnia się do Rosji. Policja rozpędziła demonstracje przeciwko prześladowaniom homoseksualistów

Tak policja „rozpędzała” zgromadzenie we Wrocławiu:

Podobnie było w Warszawie. W stolicy policja pozwoliła nawet protestującym na pewne działania.

Ostatecznie mieliśmy możliwość zabrania głosu, odczytany został apel, zapalone zostały znicze. Jednak po 15 minutach byliśmy poproszeni o opuszczenie miejsca i zabranie tęczowych flag, które przyczepiliśmy do płotu, oraz zdjęcie napisów „Solidarnie z ofiarami homofobii w Czeczenii”. Spotkanie odbyło się naprzeciwko ambasady Rosji. Stamtąd musieliśmy zabrać wszystkie rzeczy, a świeczki i znicze, które zostały zapalone przenieśliśmy pojedynczo

– powiedziała naTemat Cecylia Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii.

Trzy z pięciu manifestacji odbyły się bez żadnych przeszkód i zakłóceń. Policja interweniowała tylko tam, gdzie zgromadzenia nie były odpowiednio zgłoszone i musiały zostać uznane za nielegalne. O żadnym rozpędzaniu, jak informują organizatorzy ze środowisk LGBT, nie może być mowy.

(1563)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę