W Polsce, gdzie większość galerii handlowych należy do kapitału zagranicznego, polska jest tylko tania siła robocza [WIDEO]

w Bez kategorii/Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Przeliczeni„Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że sposób działania galerii handlowych w Polsce oparty jest na długoletnim doświadczeniu takich samych galerii w USA i na zachodzie Europy. To tam tworzono zasady sporządzania umów, tam wypracowano metody określane dzisiaj mianem „retail”. Jest to system obliczony na wyzysk prostego człowieka, na otumanienie konsumenta, na zarabianie gigantycznych pieniędzy.

W przypadku Polski, gdzie zdecydowana większość właścicieli centrów handlowych to kapitał zagraniczny, pieniądze te wędrują poza nasze granice. Jak już pisałem wcześniej, polska jest tylko siła robocza…”

(…)

– Niech pan zainteresuje się tym człowiekiem. Miał zarzuty w sprawie mafii paliwowej. Skąd miał pieniądze na kilka galerii handlowych? – słyszę od dobrze zorientowanych.

W innym przypadku w jednym z polskich miast pojawia się wątek prania brudnych pieniędzy. Roberto Saviano w jednej ze swoich książek opisuje, w co inwestuje włoska mafia. W ciuchy, sieci kosmetyczne i centra handlowe. Tam pierze się kasę.

Ukrycie podpisanej umowy pod płaszczykiem „tajemnicy handlowej” to jak włoska omerta, czyli zmowa milczenia. A jeśli je złamiesz, to czeka cię kara. Podsuwane umowy nie maja związku z umową na najem lokalu.

Niestety, politycy w Polsce jakby tego nie chcieli widzieć i wiedzieć. W sądach arbitrażowych uczestniczył znany polski polityk Ryszard Kalisz, dziś bardziej celebryta niż prawnik. Kolejny z tuzów to Krzysztof Kwiatkowski, dziś szef Najwyższej Izby Kontroli. Temat znał niedzisiejszy już minister gospodarki, Waldemar Pawlak. Wystarczyło unormować przepisy w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów tak, aby przedsiębiorca podpisujący umowę w galerii handlowej był konsumentem. Bo jest konsumentem.”

Daniel Dziewit, Przeliczeni. Tajemnice galerii handlowych, Videograf, Chorzów 2015.

Książkę można nabyć TUTAJ.

Blog Przeliczeni


(308)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

3 komentarze

  1. polak to jest dziot robil za darmo i bedzie robic za darmo taki marny los polaka
    i co my mamy z tymzrobic co mi po tym artykule skoro kazdy wie ze polak to dziot za grosze

    • Ten ciemny, mały punkt na klawiaturze nazywamy kropką, ten obok – mala skośna kreska – to przecinek. Zdania pisane bez tych znaków przypominają bełkot smakosza denaturatu.

  2. Nie biorę nikogo w obronę ani nikogo nie ganię, ale jak można podpisać niekorzystną dla siebie umowę najmu lokalu i potem narzekać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.