Portal informacyjno-historyczny

Plac Centralny w Nowej Hucie Plac Centralny w Nowej Hucie

W nocy z 18 na 19 kwietnia 1979 r. miała miejsce próba wysadzenia pomnika Lenina w Nowej Hucie. Sprawa do dziś owiana tajemnicą

w Polska Ludowa - rocznice


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Z dwóch ładunków, podłożonych w nocy z 18 na 19 kwietnia 1979 r. pod nogami pomnika Lenina w Nowej Hucie, wybuchł tylko jeden – pod prawą stopą, która była lekko uniesiona i nie podtrzymywała ciężaru postaci z metalu. Odpadło kilka fragmentów obcasa. 

Sprawa do dzisiaj jest owiana tajemnicą – wciąż nie wiadomo na pewno, kto targnął się na pomnik wodza komunizmu. Szeroko zakrojone śledztwo nie dało efektów. Władze próbowały znaleźć kozła ofiarnego i chciały przypisać zamach przestępcy oskarżonemu o zamordowanie milicjanta. Postać z punktu widzenia propagandy była dobra, ale brakowało jakichkolwiek dowodów. Gdy sprawa uległa przedawnieniu, do podłożenia ładunków przyznał się Andrzej Szewczuwaniec, działacz NSZZ „Solidarność ’80”. Nie wszyscy jednak uznają jego relacje za wiarygodne. Niektórzy, tak jak ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, przypuszczają, że cała ta sprawa była albo prowokacją, albo epizodem w wewnętrznych rozgrywkach partyjnych. Przemawiać za tym może fakt, że pomnikowi nic się nie stało.

Ostatecznie Lenin, mimo że był interesującym dziełem sztuki, został usunięty w grudniu 1989 roku, by po pewnym czasie stanąć w miasteczku osobliwości pod Sztokholmem, którego właścicielem jest szwedzki milioner Big Bengt Erlandsson.

źródło: Muzeum Historii Polski

Plac Centralny w Nowej Hucie
Plac Centralny w Nowej Hucie

opublikowane na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

(224)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

  1. śledztwo owiane tajemnicą? wciąż nie wiadomo kto podłożył ładunek…- hah – znam faceta, który odsiedział za to 11 lat XD

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę