Unikalny kolorowy film z 1940 roku przedstawiający Warszawę podczas okupacji i zniszczenia, jakich dokonali Niemcy [wideo]

w Historia na filmach


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

warszawaTo kolorowy film nakręcony w październiku 1940 r. w okupowanej Warszawie. Obraz pochodzi ze źródeł niemieckich. Widzimy na nim miasto zdewastowane we wrześniu 1939 r. Oglądamy jego panoramę z okien pociągu jadącego mostem średnicowym (przed wojną o charakterystycznej metalowej konstrukcji). Widzimy też kadry z samochodu ciężarowego jadącego Alejami Jerozolimskimi. Z lewej mija nas tramwaj jadący w kierunku ulicy Opaczewskiej na Ochocie. Chwilę później widnieje prowizorycznie wyremontowany gmach Dworca Głównego. Na filmie oglądamy też m.in. ruiny cytadeli oraz panoramę Warszawy z ostatnich kondygnacji drapacza chmur Prudential. Z góry widać zburzoną Świętokrzyską, fragmenty zwalonej kamienicy u zbiegu z Mazowiecką.

Ostatnie sceny filmu (począwszy od 2:35) przedstawiają rumowiska w rejonie narożników Krakowskiego Przedmieścia z Miodową. To miejsce zostało zbombardowane we wrześniu 1939 r. I nie była to jedna zabłąkana bomba. W ruinę zamieniło się wiele zabytkowych budowli. Pośród nich też kamienice w miejscu dawnych domów Izabeli z Poniatowskich Branickiej, siostry króla Stanisława Augusta, przy Senatorskiej 2 i Podwalu 1.

Na filmie widać ruiny od strony Krakowskiego Przedmieścia. Przez chwilę widnieje wyrastający ponad nie „niebotyk” u zbiegu Miodowej i Koziej, który ocalał, bo miał żelbetową konstrukcję. Sąsiednie kamienice i pałace zamieniły się w ruinę. Jedne spłonęły. Mury innych runęły. Ściany większości tych domów potem rozebrano do parteru. Tak też stało się z domami przy Senatorskiej 2. Zwróćmy jeszcze uwagę na ostatni kadr. To wypalona i już częściowo rozebrana kamienica Roeslera i Hurtiga na rogu Krakowskiego Przedmieścia i Miodowej.

opis za: warszawa.gazeta.pl

(64)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.