Ukraińcy opanowują Wrocław. W stolicy Dolnego Śląska jest ich już… A to nie koniec tej fali!

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

W szybkim tempie rośnie mniejszość ukraińska we Wrocławiu. Z wyliczeń Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia wynika, że w stolicy Dolnego Śląska mieszka już 64 tysiące przybyszów zza wschodniej granicy. Oznacza to, że co 10 mieszkaniec Wrocławia jest Ukraińcem, a pojawił się pomysł, by było ich jeszcze więcej!

Autorzy raportu Krzysztof i Marek Karabon z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia poświęcili sporo czasu na badanie zjawiska Ukraińców we Wrocławiu. Według ich szacunków w największym mieście Dolnego Śląska mieszka od 51 do 64 tysięcy osób ze wschodu. Przyjeżdżają głównie do pracy. Są przyjmowani głównie do lokali gastronomicznych i sklepów, ale pracują też jako ochroniarze, sekretarki, pracownicy biurowi, sprzątający, budowlańcy i w call-center. Nie brakuje speców od IT i programistów.

Według Krzysztofa Karabona obecność migrantów z Ukrainy daje Wrocławiowi mnóśtwo pozytywów. Dobrze wpływa na rozwój gospodarczy i społeczny miasta.

Fala imigracji młodych ludzi ze Wschodu przełamuje negatywne trendy demograficzne i jest szansą na ekonomiczny i społeczny rozwój miasta

– powiedział Karabon.

Autor raportu uważa, że władze Wrocławia powinny zrobić wszystko, by zwiększyć ilość Ukraińców w mieście.

Na przykład poprzez wspieranie ukraińskiej kultury we Wrocławiu czy kontynuację działań przeciwko nacjonalizmowi

– stwierdził Karabon, który cieszy się, że Ukraińcy „dostarczają rozwijającemu się miastu rąk i głów do pracy”.

Wrocław jest celem dla wielu Ukraińców, którzy szukają szansy poza swoją ojczyzną. Krąży nawet taka legenda, że jednego dnia z Kijowa na przenosiny o ponad tysiąc kilometrów na zachód zdecydowało się 200 programistów. I nic nie wskazuje na to, by ukraińska fala została zatrzymana…

(7625)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.