Portal informacyjno-historyczny

UE uderza w polskie biopaliwa UE uderza w polskie biopaliwa

UE uderza w polskie biopaliwa. Polska firma wchodzi na rynek niemiecki i już Polska ma na karku KE

w Bez kategorii


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Oto jak wyglądają kulisy brukselskich interesów. Wystarczyło, że tylko jedna firma z Polski weszła na niemiecki rynek z biopaliwami, a już Komisja Europejska wszczęła wielkie postępowanie przeciwko naszemu krajowi – informuje serwis NaTemat.

– Nie spodziewałem się, że unijnych urzędników stać na tak agresywny lobbing wbrew polskim interesom. Niedawno zaczęliśmy sprzedaż biododatków w Niemczech. Widocznie bardzo ukuło to czyjeś ambicje, że polski producent razem z Orlenem wychodzi na Zachód Europy

– mówi Grzegorz Ślak prezes firmy Wratislawia Bio w rozmowie z NaTemat.

Inną firmą, która ucierpiała, jest Bioagra Oil.

Warto przypomnieć, że Komisja Europejska skierowała pozew przeciw Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Zastrzeżenie Komisji dotyczy tego, że polskie przepisy traktują preferencyjnie podmioty działające na rynku paliw, które zaopatrują się co najmniej w 70 procentach w biopaliwa – płynne lub gazowe paliwa transportowe produkowane z biomasy – u polskich producentów, oraz w przypadku gdy biopaliwa są produkowane głównie z surowców pochodzących z niektórych krajów. Takie preferencyjne traktowanie stanowi dyskryminację producentów biopaliw i producentów surowców z innych krajów

– czytamy.

Poza tym KE uznała, że biokomponenty uzyskane z produkcji roślinnej nie będą traktowane jako paliwo odnawialne, mimo że zdrowy rozsądek mówi coś innego. Tymczasem aby zrealizować Narodowy Cel Wskaźnikowy, „musimy zapewnić, by do 2020 r. co najmniej 10 proc. całej energii zużywanej w transporcie” pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych.

Co stanie się, jeśli Polska przegra proces? Krajowi grożą surowe kary finansowe, choć na razie nie wiadomo, jakiej wysokości.

NaTemat pisze, kto cierpi z powodu „dyskryminacji” na polskim rynku. To fińska firma Neste, największy europejski producent komponentów do biopaliw.

więcej o całej sprawie TUTAJ

(5146)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę