„Trzeba wyrwać dzieci z rodziny”. Recepta prof. Czapińskiego na problemy polskiego społeczeństwa

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Wyrwać dzieci z rodziny – to recepta, która ma uzdrowić polskie społeczeństwo. Jej autorem jest prof. Czapiński, ten sam, który twierdził, że najlepiej byłoby, gdyby młodzi Polacy wyemigrowali z Polski, bo ich radykalistyczny fundamentalizm zagraża porządkowi społecznemu.

„Legendarnie nieufni”, ksenofobiczni i zacofani. Nie umiemy ze sobą współpracować, działać dla dobra ogółu. Tak twierdzi socjolog prof. Janusz Czapiński w rozmowie opublikowanej w „GW ”.

Bez wahania zlokalizował źródło zła — tkwi ono w przywiązaniu Polaków do rodziny, tradycyjnej, katolickiej. Właśnie rodzina uczy nieufności do obcych, sprawia, że nie umiemy współpracować i tworzyć kapitału społecznego sprzyjającego wzrostowi gospodarczemu,

Co prawda, jak niechętnie przyznaje Czapiński, jest pewien wyjątek — w Rzeszowie lokalna społeczność współpracuje znakomicie. A to przecież Podkarpacie, ostoja tradycyjnych, konserwatywnych wartości.

Ale prof. Czapiński znakomicie poradził sobie z tą istotną sprzecznością w swej teorii — ponieważ zacofana rzeszowska społeczność współpracuje ze złych pobudek, to nic dobrego z tego nie wyniknie. Może sobie harmonijnie współdziałać, a i tak powstanie co najwyżej „negatywny kapitał społeczny” czyli „kapitał wykluczający”.

Socjolog wskazuje jednak drogę ratunku. Żeby uzdrowić polskie społeczeństwo — „trzeba wyrwać dzieci z rodziny ” i odseparować je od rodziców. To nie rodzice powinni kształtować ich system wartości, bo przecież się do tego absolutnie nie nadają.

cały artykuł na wPolityce.pl

(185)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

11 komentarzy

 1. Jak straszna szowinistyyczna, nacjonalistyczna nienawisc kieruje tym panem? Skad tyle zółci w srodowiskach Gazety Wyborczej?

 2. Już czas przywrócić karę główną za zbrodnie przeciwko narodowi, a za podżeganie przynajmniej dożywocie.

 3. Juz byla jedna organizacja,ktora wyrywala dzieci rodzinie,nazywala sie Hitlerjungen,tez socjalisci!!!Socializm Kill!!!

 4. A może byście sobie zadali odrobinę trudu i przeczytali całość wywiadu z prof. Czapińskim.
  Ogólnie chodzi o to, że większość polskiego społeczeństwa jest nieufna. Zamykamy się w rodzinach i patrzymy wilkiem na innych. To powoduje, że nie umiemy wykorzystać potencjału współpracy. Trochę się to zmienia, ale powoli.
  Natomiast dzieci nie mają oporów przed otwieraniem się na rówieśników – chyba że właśnie w rodzinach są od początku nastawiane że ‚obcy’ jest zły.
  I w tym sensie chodzi o wyrwanie dzieci spod wpływu rodziny i danie im możliwości otwarcia się na innych.
  Jeśli Polska ma się rozwijać, to ludzie muszą sobie ufać, współpracować a nie robić sobie pod górkę. I taki jest sens wypowiedzi Czapińskiego.

  • To jeszcze gorzej. Wychodzi na to że przez ostatnie 10000 lat ludzkość nie potrafiła się prawidłowo rozwijać, bo społeczeństwa oparte o więzi rodzinne są upośledzone. Na szczęście pojawili się reformatorzy w rodzaju Czaplińskiego i ciebie więc teraz cywilizacja będzie miała już z górki. Dosłownie.

 5. Panie Czapiński, kto Panu dał tytuł? Bo na moje przynosi Pan wstyd socjologom kiedy mówi Pan tak o sobie, bo albo ma Pan gigantyczne luki w spójności swej wiedzy, albo znana tylko Panu idea Pana zaślepia tak, że wybiera Pan niedostrzegać pewnych fundamentalnych kwestii – tak czy siak nie godzi się Pana nazwać ani socjologiem, ani profesorem…

  Ludzkość zaszła kilka kroków dalej od „Marksa i Lenina”. Zastąpienie zwykłej MORALNOŚĆI „moralnością kapitałowo-gospodarczą” to nie kierunek. To że człowiek chciałby ewoluować, to chyba nie kosztem utraty człowieczeństwa… Takie rzeczy to tylko w GW…

 6. Ogólnie jestem za zalegalizowaniem marihuany ale ten pan powinien już zastopować z zielskiem 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.