To było ogromne przedsięwzięcie. 5,5 mln Polaków przygotowało specjalny prezent dla Amerykanów

w II RP


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

1926 roku przypadła 150. rocznica powstania Stanów Zjednoczonych. Polska wysłała do Białego Domu specjalny prezent z tej okazji. Była to ,,deklaracja uznania i przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych”.

źr. Washington Post

Księga wysłana przez Polskę do USA była ogromnych rozmiarów, miała 30 tysięcy stron, była oprawiona w skórę i pięknie zdobiona. Składała się ze 111 tomów. Podpisało się na niej 5,5 mln Polaków – prezydent RP Ignacy Mościcki, premier Józef Piłsudski, uczniowie, robotnicy, sportowcy i wielu, wielu innych. W środku zamieszczono fotografie, wiersze, pozdrowienia od różnych klubów i organizacji, a także sprasowane kwiaty.

My, ludzie z Polski, wysyłamy wam, obywatelom USA , braterskie pozdrowienia i głęboki podziw dla instytucji przez Was utworzone. Chcemy życzyć dla Wam dobrobytu i długiego życia Stanom Zjednoczonym

– pisali m.in. Polacy.

źr. Washington Post

Prezent za ocean dostarczył Leopold Kotnowski, prezes Amerykańsko-Polskiej Izby Handlowo-Przemysłowej. Było to trochę po terminie, ale przygotowania księgi pochłonęły tak dużo czasu, że pomysłodawcy nie zdążyli wysłać go, by dotarł na 4 lipca. Amerykanie otrzymali podarunek 14 października.

źr. Washington Post

Po latach Biblioteka Kongresu we współpracy z Ambasadą Polski oraz Biblioteką Polską w Waszyngtonie doprowadziły do przeniesienia księgi na nośniki cyfrowe i opublikowała księgę online.

(1432)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.