Portal informacyjno-historyczny

Tam, gdzie jest bohaterstwo, często pojawia się małość i zdrada. „Zdrajcy Wyklętych” Szymona Nowaka

w Recenzje


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Szymon Nowak pokazuje jak zdrajcy, często bohaterscy żołnierze wojennej, a niekiedy i powojennej konspiracji, nagle odwracali się od swoich towarzyszy broni i wydawali ich w ręce wrogów.

Przyczyny mogą być różne, ambicja, marzenia o karierze, pieniądze, urażona miłość własna, bez względu jakie jest podłoże zdrady, nic jej nie tłumaczy. Zdrada towarzyszyła także Żołnierzom Wyklętym.

Gdyby nie Regina Mordas, łączniczka oddziału „Łupaszki” nie wpadłaby „Inka” i „Zagończyk”, gdyby nie prowokatorzy Zygmunt Lercel, Edward Wasilewski, Henryk Wendrowski czy Ryszard Grondkowski bezpiece trudniej byłoby rozpracować oddziały podziemia niepodległościowego.

Charakterystykę i opis działalności nie tylko wymienionych postaci, czytelnik znajdzie oczywiście w książce, ale warto wspomnieć, że tylko Henryk Wendrowski przyczynił się do śmierci kilkuset żołnierzy antykomunistycznej konspiracji, kolejnych kilkuset dzięki jego działalności trafiło do więzień.

Szymon Nowak pokazuje jak zdrajcy, często bohaterscy żołnierze wojennej, a niekiedy i powojennej konspiracji, nagle odwracali się od swoich towarzyszy broni i wydawali ich w ręce wrogów, mając świadomość, że skazują ich na tortury i straszną śmierć. Pisze, co nimi kierowało, dlaczego właśnie tak postępowali. Mocna książka, warto przeczytać! MR

Szymon Nowak, Zdrajcy Wyklętych, Fronda, Warszawa 2017. Książkę można nabyć TUTAJ.

(714)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę