Tak wyglądała Polska według koncepcji Narodowych Sił Zbrojnych. „Jeśli Polska nie wygra pokoju, to następna wojna wymaże ją na trwałe z mapy świata”

w Mapy


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Jednym z architektów planu włączenia Zachodnich do Polski był Karol Neyman. Tak o jego roli mówił historyk Rafał Sierchuła:

Jego koncepcja składała się z kilku ważnych elementów. Najprostszego, ale najistotniejszego, z propagandy. „Oswojenie” ludzi, szerokich mas z tą koncepcją. Dziś granica na Odrze to tak oczywista, można rzec banalna, że nikt się nad tą sprawą nie zastanawia. A w czasie wojny to nie była taka kwestia oczywista. Trzeba było ludzi przekonać. Dać im powód by się tą kwestią zainteresowali i w nią zaangażowali.

nsz

Drugim elementem było zagadnienie, jak przejąć w sposób techniczny te ziemie jak je zintegrować z Polską, co zrobić z Niemcami, z autochtonami, z elementem wynarodowionym przez lata? Na te pytania przygotowywano grupa Neymana starała się odpowiedzieć w swoich opracowaniach. Jak kolonizować te ziemie, kto ma ta przybyć, jak dokonać reformy rolnej na tych terenach i kto ma tam rządzić. Neyman był przekonany, iż integracja tych ziem z Polską potrwa ok. 20 lat. Chciał ją oprzeć przede wszystkim na sprawnie działających strukturach samorządowych. Co ciekawe i moim zdaniem bardzo interesujące powodzenie całej akcji miało być możliwe tylko w przypadku, gdy o zmianach na tych terenach nie będą decydować jakiekolwiek partie polityczne.

Kolejnym elementem było tworzenie kadr administracyjnych, składających się z ludzi zaangażowanych i znających realia ziem zachodnich. Ostatnim aspektem była dezintegracja żywiołu niemieckiego poprzez przesiedlenia, pozbawienia prawa własności i nadzór nad skupiskami niemieckimi przez polskie organizacje społeczne. Neyman pisał o „żelaznej obręczy”. Planowano również powtórną chrystianizację żywiołu niemieckiego, odcięcie go od Niemiec. Te koncepcje dziś wydają się może radykalne, ale dla piszącego wówczas Neymana, sprawa była oczywista – jeśli Polska nie wygra pokoju, to następna wojna wymaże ją na trwałe z mapy świata.

(4139)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.