Portal informacyjno-historyczny

Tajny Obiekt Alfa był szykowany na III wojnę światową. Dzięki niemu Polacy wiedzieli o Czarnobylu, ale władze w obawie przez ZSRS nie informowały społeczeństwa [WIDEO]

w Polska Ludowa

Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Są jeszcze w Polsce najróżniejsze tajemnice. Chociażby takie, jaką do zeszłego roku był Obiekt Alfa. Sprzęt zgromadzony z nim wykrył skok promieniowania po awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Polaków o tym jednak nie poinformowano, a o wybuchu dowiedzieli się oni kilka dni po zdarzeniu.

Obiekt Alfa znajduje się terenie Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii przy ul. Kozielskiej w Warszawie. Jest jednym z trzech, które planowano na wypadek wybuchu III wojny światowej. Ostatecznie powstały dwa – Alfa i Beta. Lokalizacja tego drugiego nadal jest tajna. Gamma pozostała w sferze planów.

W Obiekcie Alfa, który powstał w połowie lat 70-tych XX wieku, znalazły się schron przeciwatomowy i tajne laboratorium biologiczne III klasy (najwyższej) bezpieczeństwa. W Alfie znalazł się sprzęt najwyższej klasy, na którym wykonywano m.in. tajne badania dla wojska. Nic dziwnego, że udało się wykryć skok promieniowania po awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku. O tym dowiedzieli się jednak nieliczni, bo ZSRS nie przekazywał informacji, a władze w Polsce po pierwsze nie miały pełnej wiedzy, a po drugie też raczej prowadziły politykę dezinformacji.

W schronie w Obiekcie Alfa można było się skutecznie schować przed skażonym powietrzem.

Wejście było przygotowane na wypadek wystąpienia skażenia na zewnątrz. Cały obiekt to schron, o tyle nietypowy, że jest możliwość odseparowania konkretnych pomieszczeń. To bardzo mocna konstrukcja. Odporność schronu jest przewidziana na wybuch jądrowy o mocy jednej megatony w odległości 2700 metrów

– powiedział Radiu dla Ciebie Michał Kępiński, prezes fundacji Edukacji Historycznej, która opiekuje się obiektem.

Prace w laboratorium w Obiekcie Alfa trwały do lat 90-tych ubiegłego wieku. Naukowcy mieli w miejscu pracy wszystko, co było potrzebne. Konstruktorzy pomyśleli o kuchni i łazience, a także miejscach do spania. Przy posiadaniu odpowiedniej ilości zapasów w tajnym miejscu na warszawskiej Woli można było się ukryć na długi czas.

Obecnie Obiekt Alfa nie ma już tajemnic. Dzięki grupie pasjonatów z fundacji Edukacji Historycznej jest udostępniony dla zwiedzających.

(4065)

Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie. Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Najnowsze z Polska Ludowa

Idź na górę