Portal informacyjno-historyczny

Kazimierz Kamieński "Huzar"

Tajemnice naszych czasów, czyli kim był legendarny ,,Huzar”

w Żołnierze Wyklęci


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

11 października 1953 r., w więzieniu w Białymstoku komuniści zamordowali ostatniego dowódcę 6. Brygady Wileńskiej AK, legendarnego kpt. Kazimierza Kamieńskiego ps. ,,Huzar”.

Prezentujemy audycję Radia Białystok poświęconą sylwetce Huzara. W tym odcinku gościem jest dr Łukasz Lubicz – Łapiński z białostockiego oddziału IPN.

Strona programu „Tajemnice naszych czasów”

W końcu marca 1953 r. w dwóch pokazowych procesach w Łapach i Ciechanowcu kpt. Kazimierz Kamieński „Huzar” i jego pięciu żołnierzy skazano na karę śmierci.

Rada Państwa odmówiła skorzystania z prawa łaski. Starannie wyreżyserowany proces stał się narzędziem najbardziej brutalnej komunistycznej propagandy – żołnierzy Armii Krajowej oskarżano w nim o współpracę z Niemcami, działanie z niskich pobudek, itp. Te propagandowe kłamstwa powtarzali później, niemal do czasów nam współczesnych, sprzedajni historycy, literaci i publicyści. Oprócz kpt. „Huzara”, w dniach 22 IX i 11 X 1953 r., zamordowano również pięciu jego żołnierzy.

Byli to:
Mieczysław Grodzki „Żubryd”
Wacław Zalewski „Zbyszek”
Kazimierz Parzonko „Zygmunt”
Kazimierz Radziszewski „Marynarz”
Józef Mościcki „Pantera”

Długo nie znano miejsca, gdzie spoczywa jego ciało. Teraz może się to zmienić. Na terenie przy Areszcie Śledczym w Białymstoku rozpoczynają się prace archeologiczne – śledczy szukają ofiar reżimu komunistycznego. Dlatego być może niebawem będziemy mogli zapalić znicz na grobie wielkiego polskiego bohatera Kazimierza Kamieńskiego „Huzara”…

Podlasie, prawdopodobnie 1950, żołnierze z oddziału kpt. Kazimierza Kamieńskiego "Huzara". Stoją od lewej: sierż. Lucjan Niemyjski "Krakus", 22 sierpnia 1952 otoczony przez GrOp UB-KBW popełnił samobójstwo; Józef Brzozowski "Zbir", "Hanka", zginął latem 1952 w walce z KBW; Wacław Zalewski "Zbyszek", zamordowany 11 października 1953 w więzieniu w Białymstoku; ppor. Witold Buczak "Ponury", zginął w walce z KBW 28 maja 1952; NN "Jurek"; Eugeniusz Welfel "Orzełek", zginął w walce z KBW 30 września 1950 (fot. podziemiezbrojne.blox.pl)
Podlasie, prawdopodobnie 1950, żołnierze z oddziału kpt. Kazimierza Kamieńskiego „Huzara”. Stoją od lewej: sierż. Lucjan Niemyjski „Krakus„, 22 sierpnia 1952 otoczony przez GrOp UB-KBW popełnił samobójstwo; Józef Brzozowski „Zbir”, „Hanka”, zginął latem 1952 w walce z KBW; Wacław Zalewski „Zbyszek”, zamordowany 11 października 1953 w więzieniu w Białymstoku; ppor. Witold Buczak „Ponury”, zginął w walce z KBW 28 maja 1952; NN „Jurek”; Eugeniusz Welfel „Orzełek”, zginął w walce z KBW 30 września 1950 (fot. podziemiezbrojne.blox.pl)

(2777)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Centrum preferencji prywatności

Polityka Prywatności Google

W celu podwyższenia jakości prezentowanych treści nasze Serwisy korzystają z usług firmy Google takich jak Google AdSense (usługi reklamowe), Google Analytics (analiza) oraz YouTube (zamieszczenie wideo). Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie dane zbierane są przez Google oraz jak możesz nimi zarządzać przejdź tutaj: https://policies.google.com/technologies/partner-sites

Idź na górę