Tajemnice Barbary Jaruzelskiej. Żona komunistyczna generała w czasie wojny miała być w Hitlerjugend dla dziewcząt. ,,Była córką podoficera Wehrmachtu” [WIDEO]

w II wojna światowa/Polska Ludowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Zmarła Barbara Jaruzelska, urodzona w 1931 roku wdowa po komunistycznym generale Wojciechu Jaruzelskim. Oficjalny okolicznościowy biogram jest bardzo lakoniczny. Warto więc przytoczyć mniej znany fakt.

Pytałem dr. Lecha Kowalskiego o to, jakie fakty z życia Jaruzelskiego są jeszcze nieznane. Ku mojemu zdziwieniu usłyszałem, że równie tajemniczą postacią jak generał jest jego żona Barbara

– mówił dziennikarz Cezary Gmyz, obecnie korespondent TVP w Niemczech, w 2014 roku na antenie Telewizji Republika.

Kowalski rozmawiał kiedyś ze znajomym rodziny Jaruzelskich. Jego żona utrzymywała, że Barbara Jaruzelska w czasie II wojny światowej uczęszczała do szkoły Vetterów w Lublinie. Jaruzelska miała uczęszczać do tej wówczas zgermanizowanej szkoły w mundurku BDM – Bund Deutscher Mädel czyli Związku Niemieckich Dziewcząt, odpowiednika niemieckiego Hitlerjugend dla dziewczyn.

– przytaczał słowa historyka dziennikarz.

Jak mówi dr Kowalski, dokumenty na temat przeszłości Jaruzelskiej zostały ,,wyczyszczone”. W oficjalnych biogramach czytamy jedynie, że była doktorem filologii germańskiej i wykładowcą w Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego.

Natomiast sam Kowalski dodaje jeszcze kilka znamiennych faktów. Była on córką podoficera Wehrmachtu, który zginął na froncie wschodnim. Pierwszym językiem w domu miał być język niemiecki. Żona generała podawała nazwisko panieńskie Jaskólska, ale było to nazwisko panieńskie mamy.

(8702)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.