Otton III (cesarz rzymski) – Niezłomni.com https://niezlomni.com Portal informacyjno-historyczny Sun, 03 Dec 2023 21:00:15 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.8 https://niezlomni.com/wp-content/uploads/2017/08/cropped-icon-260x260.png Otton III (cesarz rzymski) – Niezłomni.com https://niezlomni.com 32 32 ,,Zamiłowanie do pieśni i do tańca stanowiło od wieków wybitną cechę charakteru narodowego Polaków” https://niezlomni.com/cytat/gloger-zamilowanie-do-piesni-i-do-tanca-cecha-polakow/ https://niezlomni.com/cytat/gloger-zamilowanie-do-piesni-i-do-tanca-cecha-polakow/#respond Sun, 25 Feb 2018 15:37:11 +0000 https://niezlomni.com/?post_type=quote&p=47618 Tańce pod Smoleńskiem w 1611 roku - przerys wg fotografii zaginionej ryciny Tomasza Dolabelli

Zamiłowanie do pieśni, do gędźby i do tańca stanowiło od wieków wybitną cechę charakteru narodowego Polaków, zarówno jak i wszystkich ludów rdzennie słowiańskich.

Kronikarze i historycy polscy wspominają o pieśniach i muzyce od czasów najdawniejszych. O pieśniach bohaterskich w Polsce robi wzmiankę mistrz Wincenty Kadłubek. Długosz, opisując ze źródeł współczesnych świetne przyjęcie cesarza Ottona III przez Bolesława Chrobrego, wspomina, że cała stolica Polski, Gniezno, brzmiała wówczas dzień i noc muzyką biesiadniczą.

Ku większemu uczczeniu cesarza, wyprawiano codziennie igrzyska, gonitwy, pląsy, śpiewy i rozmaite zabawy. Bohaterski Bolesław, organizując obronność krajową, rozkazał, aby wieśniacy kolejno każdej nocy stróżowali a wołaniem głośnem i śpiewaniem znać dawali, że czuwają. Gdy po zgonie Bolesława Wielkiego naród cały przywdział żałobę, wówczas smutek i płacz ogólny był tak wielki, iż wszelkie wesołe śpiewy ustały na czas długi.

Kronikarze opowiadają, że gdy panowie witali przybywającego dla objęcia tronu Kazimierza Odnowiciela, przyjmowano go radosnemi pieśniami pochwalnemi i na widowiskach publicznych (in theatris) wyśpiewywano jego pochwały. Wac. Al. Maciejowski mówi o pieśni z czasów Bolesława Śmiałego o Polanach („Piśmiennictwo”, t. I, str. 121). Gallus świadczy, że kiedy r. 1104 wyprawa na Kołobrzeżan pomorskich poszła szczęśliwie, pieśń o niej natychmiast ułożono, której treść przytacza. Pieśń z czasów Bolesława Kędzierzawego o rycerzach polskich poległych w boju z poganami pruskimi dochowała się zaledwie w małym urywku (Mac. „Piśmiennictwo”, t. I, str. 121).

Śpiewano również pieśni o zgodzie Bolesława Krzywoustego z Pomorzanami („Piśmiennictwo”, t. I str. 165, 169), na pochwałę Krzywoustego („Piśmiennictwo”, t, I, str. 172). Wiadomość o pieśniach śląskich z czasów panowania na Śląsku Bolesława Krzywoustego, napadu Tatarów i Husytów podaje Maciejowski w „Piśmiennictwie”, t. I str. 168. Słynne zwycięstwo Polaków r. 1205 pod Zawichostem nad Romanem, księciem włodzimierskim i halickim, opiewano także w „rozmaitego rodzaju pieśniach”, które jeszcze za czasów Długosza, zatem w półtrzecia wieku potem, były „wdzięcznie na widowiskach publicznych” nucone.

Artykuł ,,Zamiłowanie do pieśni i do tańca stanowiło od wieków wybitną cechę charakteru narodowego Polaków” pochodzi z serwisu Niezłomni.com.

]]>
https://niezlomni.com/cytat/gloger-zamilowanie-do-piesni-i-do-tanca-cecha-polakow/feed/ 0
Tak Polacy traktowali władzę cesarską. Legendarna mowa będąca symbolem polskiej dumy, poczucia wartości i braku kompleksów niższości ówczesnego społeczeństwa polskiego https://niezlomni.com/cytat/polacy-traktowali-wladze-cesarska-legendarna-mowa-bedaca-symbolem-polskiej-dumy-poczucia-wartosci-braku-kompleksow-nizszosci-owczesnego-spoleczenstwa-polskiego/ https://niezlomni.com/cytat/polacy-traktowali-wladze-cesarska-legendarna-mowa-bedaca-symbolem-polskiej-dumy-poczucia-wartosci-braku-kompleksow-nizszosci-owczesnego-spoleczenstwa-polskiego/#respond Sun, 11 Feb 2018 09:51:56 +0000 https://niezlomni.com/?post_type=quote&p=46960

Polacy gardzą powagą cesarską i nie chcą mieć cesarza swoim rozjemcą. Należą oni do tych barbarzyńskich narodów, które nie uznają majestatu cesarzów ani prawa rzymskiego.

Poseł króla Kazimierza unieważnia wszystko, cokolwiek błogiej pamięci cesarz Fryderyk i inni wyświadczyli zakonowi waszemu.

,,Czemże wasz cesarz?"

- prawi ten nędznik.

,,Nam - sąsiad, a królowi naszemu - rówien."

Gdyśmy przed nim wykładali prawo monarchiczne o pełności władzy cesarskiej, przypominając mu związki z cesarstwem i wyświadczone Polsce dobrodziejstwa przebłogiej pamięci cesarza Ottona, odparł zuchwale:

,,Gdzież Rzym! W czyich jest rękach? Odpowiedz. Wasz cesarz niższym jest od papieża. Składa przed nim przysięgę. Nasz król ma od Boga swoją koronę i miecz swój, a własne prawa i obyczaj przodków przenosi nad wszelkie prawa cesarskie."

Przebóg! Cóż dla nich świętem!

list z 1357 roku list kanclerza cesarskiego Jana biskupa Litomierzyc do Wielkiego Mistrza cytujący mowę polityczną polskiego dyplomaty Spytka z Melsztyna wygłoszoną na dworze Karola IV Luksemburskiego, zachowany w archiwach Zakonu Krzyżackiego.

Artykuł Tak Polacy traktowali władzę cesarską. Legendarna mowa będąca symbolem polskiej dumy, poczucia wartości i braku kompleksów niższości ówczesnego społeczeństwa polskiego pochodzi z serwisu Niezłomni.com.

]]>
https://niezlomni.com/cytat/polacy-traktowali-wladze-cesarska-legendarna-mowa-bedaca-symbolem-polskiej-dumy-poczucia-wartosci-braku-kompleksow-nizszosci-owczesnego-spoleczenstwa-polskiego/feed/ 0