Ta sprawa bulwersuje od lat, ale w końcu dziennikarz odważył się zabrać głos: ,,Auschwitz staje się miejscem, gdzie nie ma prawa funkcjonować nieżydowski bohater”. Podaje oburzający przykład i pyta dyrektora Muzeum

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Temat pamięci ofiar Holokaustu to niezwykle delikatna kwestia. Dlatego strona polska przez wiele lat milczała, przełykając gorzką pigułkę, gdy ignorowano pamięć o Witoldzie Pileckim na terenie Auschwitz. Jednak ostatnie wydarzenia zmieniły nastawienie części mediów.

Głos w serwisie wPolityce.pl zabrał Marcin Wikło, który podkreślił, że ,,sytuacja jest delikatna, trzeba uważać, by nie powiedzieć lub napisać jednego słowa za dużo, bo podniesie się wrzask”. Przyznaje, że ogrom tragedii Holokaustu sprawia, że ,,można poczuć się zakładnikiem własnych myśli”.

Niemiłe to uczucie, bo jako dziennikarz chciałbym powalczyć o prawdę, której domagają się także Żydzi

– pisze, przyznając rację, że Auschwitz bez wątpienia było piekłem dla Żydów. Przytaczając robiące przygnębiające wrażenie liczby pokazujące rozmiar ludobójstwa, zaznacza jednak, że ,,nie może być zgody na zabiegi, które mają zatrzeć pamięć o nieżydowskich ofiarach Auschwitz”. Pisze wprost:

Konsekwentne podkreślanie ofiar żydowskich (rzeczywiście przeważających liczebnie) i umniejszanie innych. Z ubolewaniem stwierdzam, że Auschwitz staje się miejscem, na którego nawet obrzeżach nie ma prawa funkcjonować nieżydowski bohater

– podkreśla, dodając, że ma na myśli odczucia po obchodach w ostatnich latach.

Przykład? Niezwykle dobitny, czyli pomijanie przy wysyłaniu zaproszeń rodziny rotmistrza Witolda Pileckiego – Zofii Pileckiej – Optułowicz i Andrzeja Pileckiego. Wikło dodaje, że córka bohatera jest zbyt elegancką osobą, by upominać się o obecność na tych uroczystościach. Natomiast on stawia pytanie dyrektorowi muzeum Piotrowi Cywińskiemu.

o co tutaj chodzi? Czyżby polski oficer zrobił dla pamięci ofiar żydowskich zbyt mało, by go teraz choćby wspomnieć?

– pyta.

O sprawie pisaliśmy wcześniej:

Dziennikarka alarmuje: ,,Wszystkie najważniejsze świadectwa polskości w Auschwitz niedostępne dla zwiedzających!” A internautka opowiada o szokującym zachowaniu przewodników

(11194)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

  1. polski oficer zrobil zbyt duzo dla zydow i dlatego nie mozna tego ujawnic i kultywowac , bo zydzi nie maja kogo wystawic ze swoich szeregow, by do Pileckiego przrownac, ups.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.