Portal informacyjno-historyczny

Stolica Apostolska i Chiny. Półtora tysiąca lat historii

w Bez kategorii/Recenzje/Ważne książki

Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

klarecki6Stosunki Stolicy Apostolskiej z Chinami liczą już prawie półtora tysiąca lat! Rozpoczęły się wraz z pojawieniem chrześcijaństwa w Państwie Środka w VII w.

Autor szczegółowo przedstawia działalność zakonu jezuitów, powstanie dwóch państw chińskich w 1949 r., konsekracje biskupów dokonywane bez zgody papieża, za które Rzym nałożył ekskomunikę. Spowodowało to powstanie chińskiego Kościoła niezależnego, a walka chińskich władz z katolicyzmem, szczególnie w okresie rewolucji kulturalnej, uniemożliwiała podjęcie dialogu.

Pierwsze kroki ku nawiązaniu stosunków dyplomatycznych rozpoczęły się dopiero po kilkudziesięciu latach, podczas pontyfikatu Jana Pawła II. Zbliżenie okazało się jednak niemożliwe, chińskie władze papieża za postać, która przyczyniła się do upadku komunizmu w Europie. Jednak relacje uległy poprawie i nawiązanie stosunków dyplomatycznych w najbliższych latach jest realne.

Robert Klarecki, Polityka Stolicy Apostolskiej wobec Chin. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, Wyd. Mado.

 

(40)

Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie. Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Najnowsze z Bez kategorii

Idź na górę