Stanisława Walasiewicz – niezwykła historia polskiej mistrzyni

w Sport


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Stanisława Walasiewicz to 24-krotna mistrzyni i 51-krotna rekordzistka Polski. 8 razy pobiła rekord Europy. Jednak jak wykazały badania, najszybsza sprinterka na świecie  posiadała żeńskie i męskie narządy płciowe  oraz chromosom Y.

w1Walasiewicz urodziła się w Wierzchowni koło Górzna 3 kwietnia 1911. Została ochrzczona w kościele parafialnym jako Stefania Walasiewicz. Jej rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdy dziewczynka miała 3 miesiące. Rodzina Walasiewiczów osiadła w Cleveland. W Stanach używała zazwyczaj imienia Stella Walsh.

Już jako nastolatka wykazywała uzdolnienia w biegach i startowała w zawodach lekkoatletycznych dla juniorów. Starała się po raz pierwszy o wyjazd na igrzyska olimpijskie w 1928, ale nie mogła tam wystartować, gdyż nie miała obywatelstwa amerykańskiego.

Przed igrzyskami w 1932, które miały się odbyć w Los Angeles, amerykańska federacja lekkoatletyczna, licząc na jej niemal pewny medal, zaproponowała Polce obywatelstwo. Ta jednak w ostatniej chwili odrzuciła propozycję i zdecydowała się reprezentować kraj swojego pochodzenia.

Jej kariera to pasmo sukcesów. Jak czytamy w Magazynie Bieganie, swoimi niezwykłymi osiągnięciami – niektóre jej rekordy przetrwały do połowy lat sześćdziesiątych – i niezłomnie patriotyczną postawą zaskarbiła sobie wdzięczną pamięć wielu Polaków. Jej nazwisko wpisało się złotymi zgłoskami w historię polskiego sportu i stanowi jego chlubną kartę.

W jej karierze pojawia się wątek kryminalny. Na początku września 1936 dokonała ujęcia złodzieja Chaima Miodownika usiłującego ją okraść na Placu Unii Lubelskiej w Warszawie. Ale najbardziej tragiczne wydarzenia miały miejsce 4 grudnia 1980 r. w czasie napadu na sklep została postrzelona przez napastnika i zmarła. Zgodnie z amerykańskim prawem dotyczącym zgonów nienaturalnych, ciało zostało poddane sekcji zwłok. Okazało się, że w rzeczywistości sportsmenka była osobą interseksualną, to znaczy posiadała żeńskie i męskie narządy płciowe (jednak nie w pełni rozwinięte). Badania genetyczne wykazały, że miała też chromosom Y.

Sama sportsmenka za życia tak komentowała swoją płciowość.

Mówią, że nie jestem kobietą, a mnie się tak podoba Heliasz (polski kulomiot z okresu międzywojennego – red.).

Z kolei Ryszard Kołtun pisał:

Stanisława była typem samotnika, chociaż widywano ją w towarzystwie stałych przyjaciółek. Wyszła za mąż w roku 1956 za boksera amerykańskiego Harry’ego Neila Olsona. Czy można z tego wyciągnąć wniosek, że była mężczyzną?

O wynikach sekcji z USA również zrobiło się głośno nad Wisłą. Zastanawiano się, czy Walasiewicz nie należy odebrać medali. Ale ani Światowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF), ani MKOl, nigdy nie zabrały głosu…

w3

źródło: własne / Wikipedia / Magazyn Bieganie

(2670)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.