Portal informacyjno-historyczny

Stalinogród miasto kontrastów [video]

w Bez kategorii/Ciekawe klipy/TV


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

We wtorek 8 kwietnia o godz. 17 w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności (Katowice, ul. Wincentego Pola 65) odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego Macieja Muzyczuka „Tu Stalinogród”. Pokaz filmu zamknie wystawę „W cieniu jednostki. Kult Stalina na Górnym Śląsku”. Po pokazie odbędzie się dyskusja z udziałem jego reżysera Macieja Muzyczuka oraz dr. Bogusława Tracza z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Wstęp wolny.

Tu Stalinogród” to blisko 50-minutowy film dokumentalny opowiadający o latach 1953-56, kiedy to Katowice nosiły imię Wodza Rewolucji – Józefa Stalina, a województwo nazwano stalinogrodzkim. Film przynosi odpowiedź na pytanie, czy mieszkańcy Górnego Śląska sami wystąpili z taką inicjatywą. Autorzy pokazują tamten czas w szerszym kontekście historycznym, odwołując się do lat tuż powojennych: deportacji części tutejszej ludności, wywózek Górnoślązaków do Związku Sowieckiego i batalionów pracy przymusowej.

Stalinogrod

W filmie znajdziemy też opowieść o młodzieńczym proteście przeciwko zmianie nazwy miasta, zakończonym więzieniem lub umieszczeniem w domu poprawczym. Dowiadujemy się także, że Stalinogród był miastem kontrastów: w czasach laicyzacji społeczeństwa doszło do konsekracji największej wówczas w kraju katedry, a poza głównym nurtem oficjalnego życia rozwijała się plastyczna i muzyczna awangarda. Obraz stalinowskiego miasta nie byłby pełen, gdyby zabrakło w nim scen obyczajowych pokazujących nocne życie, suto podlewane alkoholem.

W filmie wypowiadają się historycy, badacze literatury i struktury miasta, a także osoby urodzone w Stalinogrodzie: zmarły tuż po zakończeniu zdjęć Michał Smolorz i reżyser Lech Majewski.


(31)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę